V loni městští policisté přitvrdili v kontrolách heren. V síti strážníků uvízlo 551 lidí. Hráče pak prolustroval sociální odbor, který zjistil, že 153 z nich pobírá v Litvínově dávky hmotné nouze. Dalších čtyřicet lidí byli také klienti sociálního odboru, ale v jiném městě. Litvínovští klienti nyní za mrhání státními penězi musejí pykat.

Dvaadevadesát klientů sociálního odboru tak za trest pobírá dávky kombinovanou formou, což znamená část v penězích, část v poukázkách.
Ti, co byli přistiženi na automatech vícekrát, už dostávají dávky hmotné nouze individuálně.

Hospodárnost

„K individuálnímu vyplácení přistupujeme, když už má klient kombinovanou výplatu a je na automatu přistižen opakovaně. Jde o to, abychom klienty naučili hospodařit s penězi a aby se nestávalo, že první týden dávku utratí a zbývající tři týdny nemají co jíst,“ vysvětlila vedoucí sociálního odboru Petra Lafková, podle které pokud je klient přistižen poprvé, snaží se to na úřadě vyřešit domluvou.

Drzost: Trapné výmluvy
Někteří hráči, kteří se poté na úřadě musejí zpovídat, jsou podle vedoucí odboru opravdu vynalézaví, co vše si dokáží vymyslet. Například to, že se paní, která hrála na automatu, udělalo špatně. Prý se o něj rychle musela opřít, aby neupadla. Jiný klient zase tvrdil, že automat jen hlídal kamarádovi, který si odběhl.

Mini kamery

Aby se klienti sociálního odboru nemohli vymlouvat, městští policisté si kontroly nahrávají na mini kameru, kterou mají na svých uniformách. „Celou kontrolu v hernách natáčíme,“ potvrdil velitel městské policie Martin Klika.
Strážníci se vloni zaměřili i na majitele heren. Na 152 událostí pak předali finančnímu úřadu. Týkalo se to například porušování provozní doby.
„Spolupráce s úřadem byla nastavena opravdu kvalitně. Částky pokut se pohybují od deseti do padesáti tisíc korun,“ řekl velitel městské policie Martin Klika, podle kterého budou kontroly pokračovat i letos.