Je to horší. Alkohol a jiné návykové látky představují v silničním provozu dlouhodobý problém a nikdo si s ním neví rady. Nehody zaviněné pod jejich vlivem končí často tragicky. Na Mostecku se v prvním pololetí letošního roku stalo celkem čtyři sta šest dopravních nehod, což je o čtyřiadvacet více než za stejné období loňského roku. Trochu příznivější jsou následky havárií.

„Na silnicích regionu umřel jeden člověk, jedna osoba byla těžce zraněna a jednašedesát lidí vyvázlo s lehkým zraněním. Loni byly čtyři osoby hospitalizovány s těžkými zdravotními následky a osmdesát tři lidí se zranilo lehce. Nižší byly letos i hmotné škody. Dosáhly částky 15,2 milionů korun. V minulém roce se vyšplhaly na 19,3 milionu korun,“ uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková, podle které motoristé nejčastěji havarovali kvůli špatnému způsobu jízdy, sto jedna jich překročilo rychlost, pětačtyřicet jich nedalo přednost v jízdě.

Co je ale alarmující, že dvaceti viníkům nehody koloval v dechu alkohol.

Třinácti řidičům policisté dokonce naměřili více než 1,5 promile.

Problém s alkoholem a drogami za volantem je celorepublikový. „V prvním pololetí tohoto roku evidujeme 2 408 dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, tedy o sto padesát čtyři nehod více než za stejné období roku 2010. Tyto nehody měly za prvních šest měsíců devětadvacet obětí.
Alkohol v silničním provozu stále velkým problémem, který nelze zanedbávat. Na řidiče se snažíme působit nejen v represivní ale i preventivní rovině. Nadále se řidiči budou setkávat také s dechovými zkouškami u každé základní kontroly,“ řekl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

V rámci spolupráce se v srpnu letošního roku uskuteční projekt „Řídím – piju nealko pivo“. Cílem projektu je rozšíření povědomí o nápoji, který může být pro řidiče bezpečnou alternativou z hlediska bezpečnosti a dodržování zákona.

Účastníci provozu se v průběhu srpna budou moci po celé republice setkat na stanovištích policie také se zástupci pivovarů.

Reprezentanti pivovarů v modré reflexní vestě předají řidičům, kteří nepožili před nebo při řízení motorového vozidla alkoholický nápoj, nealkoholické pivo a informační materiály k projektu.