Okresní soud v Mostě potrestal v úterý Baťáše a Poděbradskou za šíření telefonních poplašných zpráv, které v listopadu 2014 třikrát ochromily provoz evakuovaného Stavebního bytového družstva Krušnohor a zbytečně zaměstnaly hasiče a policii. Recidivista Baťáš, který je ve vězení za majetkovou trestnou činnost a k soudu ho přivezla eskorta, dostal souhrnný nepodmíněný trest odnětí svobody na dva roky ve věznici s ostrahou. Kratší trest za předchozí delikty se mu tím ruší. Poděbradská, matka malého dítěte, zůstává na svobodě s tříletou podmínkou se zkušební dobou na čtyři roky. Oba musí také uhradit škodu v řádu desítek tisíc korun.

„Tresty považuje soud za zcela přiměřené," řekl soudce Jan Hartman. Nikdo se v úterý proti verdiktu neodvolal. Obžalovaní od počátku spolupracovali, k přečinu se doznali a projevili lítost. Baťáš, který se podle svých slov změnil, chce se starat o rodinu a splácet dluhy prací, požádal o přemístění do věznice s volnějším režimem, ale soud mu nevyhověl, protože je speciálním recidivistou, který byl již dvaadvacetkrát trestán, většinou za krádeže.

NEKLIDNÉ ÚŘEDNÍ DNY

Baťáš 19. listopadu 2014 dvakrát telefonoval na policii, že v budově SBD Krušnohor v Mostě je bomba. Ráno volal jako anonym a odpoledne pod falešným jménem. Byl úřední den a v budově hodně lidí. Policie a hasiči ji dvakrát evakuovali, prohledali, ale nic podezřelého nenašli, protože Baťáš si bombu vymyslel. Dosáhl svého - kvůli uzavření budovy nemohl jeho otec přijít na družstvo na jednání o prodloužení nájemní smlouvy, při němž by zjistil, že je dlužníkem.

O týden později volala na policii Poděbradská. Stejně jako Baťáš jednala údajně samostatně, bez vědomí partnera, aby zakryla dluh na nájemném. Chtěla mu prý pomoci, protože se bál svého otce. Vymyslela si dramatický příběh, že organizovaná skupina sedmi lidí hodlá zaútočit bombou na Krušnohor a oznámila to s pláčem na tísňovou linku 158. Policejnímu dispečerovi řekla, že nechce být do útoku namočena. Po evakuaci družstva policie uzavřela ulici. Žádné přepadení se naštěstí nekonalo. Po pár dnech policie oba volající dopadla. Pokaždé telefonovali ze společného bytu stejným telefonem.

STRACH A OMLUVA

Podle obhájkyně jednali zkratkovitě, báli se otce a nechtěli nikomu ublížit. „Nechápu, že mě něco takového mohlo napadnout. Udělal jsem to ze strachu ze svého otce. Bál jsem se, že nás z bytu vyhodí. Lenka byla těhotná," řekl Baťáš u soudu. Partnerka prý oznámila smyšlený chystaný bombový útok kvůli jemu, věděla, že má obrovský strach ze svého otce. Od něj dostal Baťáš 24 tisíc korun na zaplacení čtyř nájmů za byt, on je ale prohrál v herně. Bylo to podle něj těžké období, zemřela mu matka. U soudu se omluvil zaměstnancům Krušnohoru, hasičům, policistům, majitelce místní prodejny nápojů a gymnáziu, že je zbytečně vylekal. Škody chce nahradit. Dodal, že svého jednání upřímně lituje.

Poděbradská odmítla u soudu vypovídat. Soudce proto přečetl její výpověď z policejního spisu, v němž svého jednání litovala. Soud požádala, aby u hlavního líčení nebyli novináři. Nebylo jí ale vyhověno, líčení bylo veřejné.

Podle znaleckého posudku z oboru psychiatrie jsou oba duševně v pořádku a při páchání přečinu nebyli pod vlivem drog ani alkoholu. Soud měl k dispozici i znalecký posudek kriminalistické fonoskopie, podle kterého hlasy obou telefonujících byly pravděpodobně hlasy obou obžalovaných.