Už to nejsou jen běžné půtky mezi vedením radnice a opozicí. Nejvlivnější místní seskupení se kritizují, jako by zítra měly vypuknout komunální volby. Ty budou až na podzim 2018, ale příprava na ně už začala. Z dusna na politické scéně mohou profitovat noví hráči. Piráti oznámili, že i oni mají o posty zastupitelů zájem.

„Piráti plánují vyplout směrem k mostecké radnici s cílem přinést novátorská řešení problémů prostřednictvím moderních technologií. Rovněž chtějí větší transparentnost při rozdělování městských zakázek,“ sdělil pověřený člen Pirátů pro Mostecko Adam Komenda. Strana, která pronikla do parlamentu a v regionu vyhrála studentské volby, hodlá v Mostě založit svou místní organizaci v příštím roce.

Volební klání v Mostě odstartovalo nedávné průlomové prohlášení regionálního hnutí Severočeši.cz, že je jednotné a chce navázat na úspěchy v letech 2008 až 2016, kdy mělo i dva senátory a dva poslance. Na mostecké valné hromadě hnutí se poprvé od roku 2013 sešli zástupci obou znesvářených frakcí, kteří se distancovali od bývalého kolegy a mecenáše Jiřího Zelenky.

Hnutí opět vede Bronislav Schwarz, prvním místopředsedou je jeho bývalý rival Luboš Pitín, který zároveň předsedá klubu zastupitelů ze sesterského Sdružení Mostečané Mostu, nejsilnějšímu opozičnímu subjektu na radnici. Vládnoucí místní seskupení Severočeši Most, které vzniklo v době sporů v regionálním hnutí, oznámilo, že s ním už nemá nic společného. 

Předseda klubu zastupitelů Severočechů Most a náměstek primátora Marek Hrvol hovoří o nové startovací čáře a změny v hnutí označil za frašku, protože lidé, kteří na sebe nedávno podávali trestní oznámení, nyní vystupují jako velcí kamarádi. „Značka Severočeši.cz pro nás už nic neznamená a stejně kriticky přistupujeme i ke Sdružení Mostečané Mostu,“ řekl Hrvol. Podle něj se chtějí Severočeši Most od konkurence odlišit a představí nový politický subjekt, s nímž podají kandidátní listinu do komunálních voleb v Mostě.

Rivalové: fraška, touha po moci

Opoziční sdružení slova o frašce odsoudilo. Podle SMM byl politickou fraškou vznik Severočechů Most, kteří vznikli účelově a z mocenských choutek, protože soud zakázal kandidovat rozštěpeným Severočechům.cz v minulých komunálních volbách. „V Mostě budeme v příštím roce každopádně kandidovat jako Sdružení Mostečané Mostu. Nosná témata pro volební kampaň už máme, ale ještě je nebudeme prozrazovat,“ sdělil výkonný sekretář sdružení František Ryba.

Stavební bytové družstvo Krušnohor, které je základnou i pro hnutí Severočeši.cz, opět zveřejní ve svém měsíčníku výzvu, aby veřejnost pomohla volební program doplnit o další aktuální témata.