„V tomto období zaznamenáváme nárůst vandalství na náhrobcích," sdělil ředitel Městské policie Most Bronislav Schwarz. „Úkolem strážníků je pochůzková činnost v areálu hřbitovů a v případě zjištění protiprávního jednání okamžitě zakročit," doplnil ředitel.

Na hřbitovech se čerstvé květiny vyskytují jen ve výjimečných případech. Je to důsledkem častých zmizení výzdob na hrobech. Toho se lidé děsí i letos o dušičkách.

„Rodiny, které navštěvují hroby a smuteční místa, většinou chtějí co nejlevnější věnce a mísy s výzdobou. Prý by jim nevadilo investovat, kdyby si byli jistí, že to nikdo neukradne. I přes to zájemců chodí hodně. Ceny jsou přijatelné a jsou odvislé od velikosti výzdoby," řekla Klára Mašková, aranžérka.

Nedovolíme jim něco ukrást!

Na zlodějíčky jsou připraveni policisté v Mostě i Litvínově. Na mosteckém hřbitově potkáte strážníky už nyní. Ve spolupráci s Technickými službami v Mostě mají vyhrazenou jednu místnost, kde mají vše potřebné. Hlídkují totiž 24 hodin denně. „Nedovolíme nikomu nic odnést. Alespoň na dušičky chceme zajistit klid," dodal Bronislav Schwarz.

Velitel Městské policie v Litvínově Martin Klika, plánuje čtyři až pět dní hlídek zejména na parkovištích u hřbitova. Domluveni jsou s hřbitovy na hlídání i přes noc vzhledem k prodloužené otevírací době. Opatření se také týkají řidičů. Bude snížena rychlost na 30 kilometrů v hodině.

„Ještě letošní rok je v plánu dokončení elektronického zabezpečení hřbitova. Důvodem jsou časté krádeže," doplnil velitel.

Hřbitovy na Mostecku chystají delší otevírací dobu právě na čas dušiček. Při té příležitosti město Most připravilo pietní akt u příležitosti Památky zesnulých. Ten se uskuteční druhého listopadu v patnáct hodin u vsypové loučky na Městském hřbitově v ulici Pod Koňským vrchem. Náměstek primátora Luboš Pitín po proslovu položí kytici na vsypovou loučku. Vystoupí i pěvecký sbor.

Policie již v minulosti řešila případy, kdy zloději okradli osoby, které zdobily a čistily náhrobky a nehlídaly si svá zavazadla. Opatrnost je důležitá i u motoristů. Ve svých vozidlech by neměli nechávat žádné odložené věci. Zloděje může přilákat i prázdná taška či oděv. „Lidé by neměli spoléhat na to, že se od hrobu ke svému vozidlu záhy vrátí. Zloději jsou zkušení a neodradí je ani rušno na parkovišti," varuje Ludmila Světláková, mluvčí policie.

Miloslava Püschelová