Osmasedmdesátiletý Pavel Stejskal přišel na starý mostecký hřbitov ještě před Dušičkami. Chtěl se vyhnout tradičním návalům, které jsou letos spojené s rizikem šíření koronaviru. Senior si nedělá žádné iluze, že by lidé v nouzovém stavu zůstali doma a k hrobům nepřišli. „Návštěvnost bude úplně stejná jako loni,“ odhaduje Mostečan. Společnou pietou při Památce zesnulých, kterou nikdo nezakázal, si lidé podle seniora částečně vynahradí zrušené kulturní akce a omezené sociální kontakty. „Holt musíme něco obětovat, jestli chceme přežít. Za zábavou můžeme zase vyrazit, až se situace uklidní a zase bude vše v pohodě,“ říká senior. I on patří k lidem, kteří se starají o víc pomníčků a budou za nimi cestovat do jiných měst, v jeho případě do Berouna.

Někteří prodejci dušičkového zboží přitom zažívají zklamání. O dekorace je menší zájem než loni. „Ulicemi neproudí tolik lidí jako dřív. Důvodem je pravděpodobně koronavirus. A když se někdo u nás zastaví, tak koupí obvykle jen to nejlacinější,“ řekl Deníku stánkař u Rozkvětu v Mostě, který se snažil prodat co nejvíc věcí ještě před platností nových vládních opatření.

Památka zesnulých letos připadá na pondělí 2. listopadu. Pokud lidé nezmění své návyky a nevyužijí pracovní dny, nejvíce jich přijde k hrobům jako vždy o víkendu. Most stejně jako jiná města prodloužil provozní dobu u všech tří městských hřbitovů. Ty jsou nyní otevřené od 8 do 20 hodin, ale v těchto hodinách je lze navštívit až do pátku 6. listopadu. Radnice proto vyzvala všechny pozůstalé, ale se snažili předejít shlukování a využívali i jiné dny než dušičkovou sobotu a neděli. „Každá větší koncentrace lidí na jednom místě významně zvyšuje riziko přenosu onemocnění covid-19,“ upozornil primátor Jan Paparega.

Na dodržování epidemiologických opatření začala ve zvýšené míře dohlížet městská policie. „Na hřbitovech návštěvníci uvidí kromě strážníků i asistenty prevence kriminality,“ sdělil ředitel mostecké městské policie Jaroslav Hrvol. Hlídky mají být přísnější než dřív, kdy se staraly hlavně o veřejný pořádek. Teď se zaměří na nošení roušek, rozestupy a skupiny o více než dvou lidech. Podle ředitele je na čase být represivnější a lidem hrozí za porušování zákazů blokové pokuty či správní řízení s vyšší sankcí. „Chceme, aby se lidé chovali odpovědněji,“ sdělil Hrvol. Podobně mají hlídky postupovat i kdekoliv jinde, aby Most nezasáhla vážnější koronakrize a nepřetížila se kapacita nemocnice. „Situace je tak vážná, že už není možné nerespektování pravidel tolerovat,“ dodal Hrvol. Strážníci mohou uložit na místě pokutu do výše 10 tisíc korun nebo podezření z přestupku oznámit správnímu orgánu. Pokutu v nejvyšší výši městská policie zatím neeviduje.

S většími počty lidí na hřbitovech počítá státní policie. Podle ní kvůli horšímu počasí navíc hrozí i dopravní nehody. „Na silnice vyjíždějí i takzvaní sváteční řidiči," upozornila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. I ona apelovala na lidi, aby měli na tváři nasazenou roušku a chodili nejvýše ve dvojici, pokud nejsou členové jedné domácnosti.

Epidemiologická situace v okrese Most se zhoršuje. Během středy 28. října přibylo na Mostecku 192 lidi s pozitivním testem na Covid-19. Aktuálně nakažených bylo 1 373 lidí, více než na sousedním Teplicku.