Projekt má být hotový do poloviny října a umožní městu požádat o stavební povolení a o dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení.
Dům s 18 byty má být třípodlažní a politici s vybudováním počítají v příštím roce. Předběžnou cenu a další podrobnosti určí vybraný projektant. „Chceme dát dohromady data, jak by takové modulové bydlení mohlo vypadat. Jakmile to budeme mít po kupě, tak se nebráníme tomu, abychom vedli dialog přímo na místě i s obyvateli sídliště Chanov,“ sdělil primátor Jan Paparega (ProMost).
Více než sto obyvatel Chanova projekt odmítlo v petici. „Nesouhlasí s tím, aby kontejnerová výstavba v této lokalitě začala,“ řekl zástupce místních Romů Jan Chromý. Minulý týden na zasedání zastupitelstva prosazoval opravu dvou chanovských paneláků s pomocí Romů. Podle Chromého jsou kontejnery pro bydlení méně vhodné – rodiny se v nich v létě „upečou“ a v zimě jim vzrostou náklady za vytápění.
Modulový dům s ocelovou konstrukcí a bezbariérovým vstupem má být dlouhý 34 metrů a široký 15 metrů a bez sklepa. V objektu bude sedm bytů 2+kk, deset 3+kk a jeden byt má sloužit jako prostor pro domovníka nebo sociálního pracovníka.
Dům vznikne na okraji sídliště na betonové desce a napojí se na vodovod, kanalizaci, elektřinu a okolní cesty. „Objekt musí splňovat všechny zákonné a normové požadavky na obytné objekty,“ stojí v zadání zakázky.
Slovo "kontejnerový" prý budí paniku
Většina zastupitelů včetně části opozice se záměrem souhlasí. Podle poslance Jana Schillera (ANO) by se mělo komfortnímu modulovému domu přestat říkat kontejnerový, protože toto slovo budí zbytečnou paniku a Mostu kazí pověst i ve Sněmovně. „Nejsme žádní rasisté ani xenofobové. Prostě jen chceme, aby lidé dodržovali pravidla,“ řekl.
Podle Pirátů a Zelených (PaZ) je však lepší a levnější dotovaná rekonstrukce paneláků s přispěním Romů. „Kontejnery mohou být i luxusní, ale to nebude případ Mostu,“ uvedl Adam Komenda (PaZ). PaZ vadí, že jednání o Chanovu bylo bez odborníků a bez Romů. „Nemůžeme zajistit jejich integraci, pokud s nimi nebudeme komunikovat,“ dodal.
Hana Aulická Jírovcová (KSČM) rekonstrukci dvou paneláků nepovažuje za úplně špatný nápad, pokud by se Romové opravdu zapojili v rámci veřejné služby. Za velké riziko ale označila budoucí zničení opravených panelákových bytů, čímž Chanov nechvalně proslul. „Nejsme nijak proti obyvatelům Chanova, ale proč máme pomáhat lidem, kteří dokážou zdevastovat byt během několika měsíců a pak odejít do jiného, kde se chovají stejně? Cokoli v Chanově uděláme, bude veřejnost vnímat negativně,“ podotkla Aulická Jírovcová.
Sdružení Mostečané Mostu (SMM) kontejnery vítá a používá pro ně výraz „Čunkodomy“ po vzoru Vsetína, kde do nich Romy před 13 lety vystěhoval starosta Jiří Čunek. „Kontejnerové bydlení je ideální způsob ubytování lidí, kteří bydlet neumějí a ani se nechtějí učit slušnému bydlení,“ sdělil mluvčí sdružení Petr Prokeš.
Podle SMM je lež, že kontejnery budou pro Most ekonomicky nevýhodné. Sdružení spočítalo, že kontejnerový byt 1+kk vyjde na 250 tisíc korun a 2+KK na 350 tisíc. Nájemné by mohlo být 1900 korun a 3350 korun.