Jazzového génia získala pro Most místní soukromá firma Promomedia. Firma už v srpnu požádala město Most o dar 40 tisíc korun na pořádání koncertu. Většina zastupitelů minulý čtvrtek schválila polovinu. Zastupitelé ODS Václav Janout a Tomáš Kubal to považují za chybu. Město podle nich nemělo dát ani korunu.
Podle obou politiků nemá město finančně podporovat soukromé reklamní společnosti a hudební agentury, které si na svou činnost mohou samy vydělat.
“Je to naprosto nestandardní udělit někomu peníze na pořádání takových akcí,“ prohlásil Janout, bývalý radní Mostu. Prosazoval, aby zastupitelé dar neschválili. Nezískal ale potřebnou většinu hlasů. Na štědrost komise a radních si stěžoval i Tomáš Kubal, předseda poslaneckého klubu ODS. Upozornil, že koncert nemá spojitost s žádnou akcí města. „Soukromý subjekt by si na to mohl najít peníze sám. Nevím, co je na té akci tak výjimečného, že na ni dáváme peníze z rozpočtu města,“ poznamenal Kubal.
“Koncert Rudyho Linky výjimečný je,“ hájil dar náměstek primátora Luboš Pitín ze Sdružení Mostečané Mostu.
„Nezbývají peníze na jiné záležitosti, třeba na dětská hřiště,“ poznamenal Janout.
Jazz je prostě jazz
Pikantní je, že Kubal a Janout kritizovali svého stranického kolegu. Šéfem firmy Promomedia je totiž Petr Petrik, člen ODS. „Mrzí mě to,“ komentoval Petrik pro Deník nedůvěru části politiků v jeho jazzový projekt. Podle Petrika měli zastupitelé v minulém volebním období větší pochopení pro okrajové kulturní žánry. Koncert Linky označil za nekomerční.
Petrik Deníku řekl, že chce v příštím roce uspořádat v Mostě první pouliční jazzový festival. S ojedinělou akcí by mu mohl pomoci právě jazzman Linka. Ten vymyslel pozoruhodný Bohemia Jazz Fest. Při něm špičky jazzu z USA a Evropy koncertovali bez vybírání vstupného v ulicích Prahy, Prachatic, Plzně a Českých Budějovic.
Příště to může být Most.