Čelní funkcionáři vlivného Stavebního bytového družstva Krušnohor mají problém. Hrozí jim, že přijdou o své posty a odměny. Krajský soud totiž rozhodl, že jejich zvolení shromážděním delegátů v červnu 2016 je neplatné. Soud tak vyhověl žalobě dvou družstevníků, Lubomíra Gomboše a Jiřího Švejdy, kteří zpochybnili legitimitu celého shromáždění i volbu 14členného představenstva Krušnohoru. Rozsudek ještě není pravomocný. Družstvo, které čeká na odůvodnění verdiktu, se zřejmě odvolá.

„Rozsudek ještě nenabyl právní moci, ale jsem rád, že jsme v této fázi soudního procesu částečně uspěli. Oni se pravděpodobně odvolají,“ sdělil Deníku Švejda. Až vedení družstva obdrží písemné vyhotovení rozsudku, vydá oficiální tiskové prohlášení.

„Nejsme si vědomi toho, že bychom porušili či porušovali právní normy. Všechny interní předpisy, včetně stanov, z nich vycházejí. Dokud pravomocně nerozhodne soud poslední možné instance, nemá dosavadní postup řízení žádný dopad na chod družstva,“ reagoval ředitel družstva a místopředseda představenstva František Ryba.

Žalobu proti nejvyššímu orgánu družstva, který kromě představenstva zvolil i kontrolní komisi, podal Gomboš a Švejda se později připojil. Pokud se svým advokátem soudní proces nakonec vyhrají, zanikne představenstvu a kontrolní komisi mandát. Podle Gomboše to chod družstva nijak neochromí a například všechny schválené smlouvy budou platit dál díky právní ochraně. Smyslem žaloby podle něj nebylo napadat současné delegáty družstva, ale upozornit na klientelistický a autoritářský systém v družstvu a vyvolat v něm diskuzi o nutných reformách.

Voliči neměli možnost výběru

„V každém obvodu mohl kandidovat jen jeden kandidát na delegáta a jeden kandidát na náhradníka. Připomínalo to volby za minulého režimu, kdy Národní fronta jmenovala do každého volebního obvodu jednoho svého kandidáta a voliči neměli reálnou volbu, jen potvrzovali předloženého kandidáta,“ uvedl Gomboš, který označil představenstvo družstva za představenstvo rodinné firmy. Podle Gomboše volební obvody vznikly tak, aby předem zajistily výsledky vyhovující vedení Krušnohoru. „Asi dvě třetiny členů družstva nemají vůbec žádné zastoupení, to je koncepčně špatně,“ dodal žalobce.

Na otázky Deníku ohledně odměn a doporučované demokratizace ředitel družstva neodpověděl. „Takové otázky považuji za nemístné a v jádru hloupé. Navíc nikterak nesouvisejí se soudním jednáním,“ uvedl Ryba. Gombošovi jde podle něj už několik let o soustavné poškozování Krušnohoru a o špinění jeho dobrého jména.

Od roku 2012 mělo shromáždění delegátů 80 členů, kteří zastupovali řadové družstevníky Krušnohoru z bytů na Mostecku. V roce 2015 představenstvo zrušilo téměř 16 000 lidem členství v družstvu kvůli údajně nezaplacenému členskému poplatku ve výši 300 korun, družstvo se tak papírově smrsklo na zhruba 7 000 členů a ze shromáždění muselo pryč 40 delegátů. Kritici toto vylučování z družstva označili za protiprávní a bývalý mostecký senátor Vlastimil Balín podal žalobu na vrácení členského vkladu 300 korun. Soudní pře skončila smírem a vrácením vkladu.