Když bylo její dceři dvanáct, začala kouřit marihuanu. O dva roky později se zamilovala do staršího kluka, který ji přivedl k pervitinu. Ivetě se její milovaná holčička měnila před očima v trosku, co nechce nic jiného, než si „šlehnout". Z dívky, co si jen občas zahulí, se stal feťák. Absolutní závislák. Tenhle příběh má, na rozdíl od řady jiných, šťastný konec. Ivety dcera se v devatenácti ze všeho dostala a je „čistá".

Iveta, dnes už zase usměvavá máma, nasedla na kolo a rozjela se po republice, aby otevřeně mluvila o tom, jak jí drogy zasáhly do života, jak ji málem připravily o dítě. „Víte, často slyším, jak rodiče říkají, že si jejich dítě zakouří trávu a že to přece nic není. Vůbec nevědí, co s nimi marihuana dělá a jak to všechno může pokračovat dál. Já drogy nerozděluji na měkké a tvrdé. Každá je prostě špatná," řekla Iveta včera v Litvínově. V nohách měla už několik desítek kilometrů.

Celkem jich najezdí 1 200. To všechno v rámci 14. ročníku kampaně Cyklo-běh za Českou republiku bez drog. Jejím cílem je, jednoduše řečeno, dosáhnout toho, aby lidé nebrali drogy. „Je tu velmi zanedbané vzdělávání na poli drogové prevence. Snažíme se zvedat drogovou gramotnost," vysvětlil Vlastimil Špalek z občanského hnutí Řekni ne drogám – řekni ano životu.

Na litvínovské náměstí dorazilo několik cyklistů, kteří jsou v této kampani symbolem rozvážení osvěty. V centru města pak několik dalších lidí roznášelo letáčky a odpovídalo na dotazy k tématu. Na radnici ve stejnou dobu jednali s lidmi vedoucími kampaň hlavní představitelé města nebo městské policie. „Tahle prevence je velmi důležitá," podotkla Iveta. Včera zajela ještě do Chomutova, Žatce a Rakovníka.