Město již nechalo uklidit a osvítit podchod vedoucí do Rudolic, tunelem stejně lidé nechodí. Zrekonstruovaný podchod v Souši je opět počmáraný. Ve Velebudicích podchod využívá mládež na balení jointů. Mostečanům však vadí i průchozí podchody v obytných domech. Protože ty zapáchají úplně stejně.

V dubnu město zprovoznilo po opravě podchod, který vede z mosteckého vlakového nádraží do Rudolic. Do podchodu řemeslníci namontovali nové osvětlení, které vandalové zcela zničili, a opravili zlikvidované schody, na kterých chybělo zábradlí. Opravy stály zhruba 650 tisíc korun. „Nešlo o kompletní rekonstrukci podchodu, spíše o vyčištění hrozného nepořádku, který se tam za tu dobu nashromáždil a který tam zanesli bezdomovci a narkomani,“ řekla před časem Alena Sedláčková.

Savo a výměšky, smrtelná kombinace

Včera jsme se vydali nejprve právě do podchodu do Rudolic. Při příchodu ke vchodu už je cítit směs zápachu dezinfekce mísící se s výkaly. Abychom se dostali dál, museli jsme projít přes kaluž sava a okamžitě si zacpat nos. Zbytky po výkalech byly úplně všude, nebylo ani kam šlápnout. Ještě, že alespoň svítí lampy a mezi lidskými výměšky se dá kličkovat.

Špatný stav podchodu, odporný závan, tma a přítomnost agresivních narkomanů odradil od dalších pokusů tudy chodit i seniorku z Rudolic, která raději volí cestu přes koleje. Podle ní jsou to zbytečně vyhozené peníze, neviděla ještě nikoho, kdo by šel podchodem, a to tudy chodí často. „Od té doby, co tam někoho přepadli, jsem do něj nikdy nevstoupila,“ poznamenává seniorka z Rudolic.

Lidé by prý raději přivítali nadchod. Největší pěší tunel byl kvůli větší bezpečnosti lidí zařazen městskou policií do režimu kontrol. „Mříže na vchodech městští strážníci zamykají v jedenáct hodin večer a odemykají ve čtyři ráno,“ sdělil tiskový mluvčí městské policie Luboš Trojna. Kamery do podchodu prý policie zatím dávat nebude.

Počmáraná zánovní Souš

Podle tiskového mluvčího policie jsou kamery umístěny v podchodu u tramvajové zastávky v Souši. Rekonstruovaný podchod v okrajové městské části Souš je sice čistý a nepáchnoucí, ale opravy za jedenáct milionů korun jsou opět „vylepšeny“ sprejerským uměním. Bez výtvorů sprejerů by to v Mostě ani nebyl podchod. Ze sedmi navštívených podchodů byly nakonec nápisy úplně všude.

Dáte si jointa?

Nejvíce se malíři činili v podchodu u kruhového objezdu pod hřbitovem a u Velebudic. Pěší tunel ve Velebudicích byl včera po prázdninách opět plný postávající, kouřící mládeže, která tady neudržuje oheň jen v cigaretách, ale i v marihuanových jointech. Deník byl v podchodu i svědkem výměny peněz za „pytlík s trávou“.

Na opravu tunelu u Stovky přispěje unie

Slibované rekonstrukce by se měl dočkat zchátralý podchod u bloku 100. Přestavba, kterou bude spolufinancovat Evropská unie v rámci integrovaného operačního programu, si vyžádá částku v řádech milionů korun. Konečná cena vzejde ze soutěže firem. Stavbaři opraví betonové opěrné zdi a schodiště, upraví kanalizaci a rozvody elektřiny. Odstraní staré zařízení tramvajových zastávek – označníky, odpadkové koše, lavičky i přístřešky z plechu. Vše nahradí nové vybavení. Součástí změn bude i instalace elektrické plošiny na přepravu handicapovaných a kočárků s dětmi. Vstup do služebny městské policie, dočasně přestěhované na sousední zimní stadion, bude mít bezpečnostní dveře.

Lidé si stěžují na průchod v domě

Silný zápach linoucí se z řady podchodů v Mostě obtěžuje nejen náhodné kolemjdoucí, ale hlavně nájemníky okolních domů. Podchod v bloku 518 je jedním z těchto podchodů v katastrofálním stavu. Paní Emílie Němcová bydlí v tomto bloku již několik let. „Na několika schůzích vlastníků bytů se projednávalo zastavění podchodu. Nakonec z toho ale vždycky sešlo. Z podchodu se line příšerný smrad a obzvláště v létě je to neúnosné. Lidé si ho pletou s veřejnými záchody,“ stěžuje si nájemnice bloku 518.

Za domem je sice opravený park a dům je nově zrekonstruován. Zápach a vzhled podchodu se však přehlížet nedá. Na rozsáhlejší stavební úpravy ovšem nejsou peníze. „Jednali jsme o tom mnohokrát, podchod se pravidelně čistí a dezinfikuje. Můžeme udělat jen to, co jsme schopní. Zastavění podchodu, není teď prioritou, navíc by museli souhlasit všichni nájemníci. Dům má velký úvěr a nyní se dodělávají okna a čeká se na výtahy,“ sdělila Irena Čapková z bytového družstva Krušnohor.