Na společné prostory v bytových domech se opět zaměřili městští strážníci z Litvínova. Policisté nyní kontrolují, jestli lidé neodkládají před dveře staré skříně, lavice, pračky a další nepotřebné věci. Odloženým nábytkem ve společných prostorech panelových domů totiž někteří obyvatelé zatarasují přístupové cesty a při po žáru tím mohou zkomplikovat práci hasičů.

„Pokud strážníci během hlídkové činnosti narazí na nepořádek ve společných prostorách obytných domů, řeší tuto situaci okamžitě na místě. Jestliže majitel odložených věcí nesjedná bezodkladně nápravu a věci z chodeb neuklidí, mohou strážníci udělit pokutu. Jen při poslední kontrole udělili strážníci pokutu v osmi případech,“ vysvětlil velitel městské policie Zdeněk Urban.

Odložené věci v panelácích se ale nepovalují jen na janovském sídlišti.

Deník v úterý náhodně vybral dva vchody v mosteckých Sedmistovkách, kde situace byla podobná. Na chodbách se povalovaly papíry i starý nábytek.
„Pokud zjistíme, že se nepořádek ve společných prostorách hromadí, vylepí se informační leták, aby to do čtrnácti dnů lidé odklidili. Většinou se ale nic neděje. Musíme to poté nechat firmou vyklidit na vlastní náklady a lidem to podle počtu bytů rozúčtujeme,“ vysvětlila Eva Severiniová, jednatelka společnosti Mineta Most, která má ve správě mimo jiných i dům 704, který Deník navštívil.

Podle mluvčí mosteckých městských strážníků se v Mostě podobná akce jako v Litvínově nechystá.

„Nemáme na to lidi a čas, strážníci do domů chodí jen na upozornění obyvatel,“ sdělila Ilona Kozlová, mluvčí mosteckých strážníků.