Vládní agentura CzechInvest se zastává města Most, kterému hrozí padesátimilionová pokuta od státu za nedostatek práce pro dělníky a techniky na bývalém poli.
Jak již Deník informoval, stát chce vrátit část dotací poskytnutých městu na rozvoj průmyslové zóny Joseph. Projekt za zhruba 700 milionů korun nepřinesl očekávaný počet pracovních míst. Vedení města se proti vrácení peněz odvolalo. Argumentuje tím, že další rozšiřování továren se chystá. Pomalejší rozvoj prý způsobila hlavně hospodářská recese.
Podle agentury situaci na Josephu ovlivnila i novela zákona o odnětí půdy ze Zemědělského půdního fondu, která je platná od 1. ledna 2011. Na Josephu se cena za odnětí jednoho plošného metru půdy zvýšila víc než desetkrát: u velké části zóny z původních 40 korun na 571 korun.
„Zóna tak není konkurenceschopná,“ sdělila Deníku Štěpánka Filipová, mluvčí CzechInvestu. Například v žatecké průmyslové zóně Triangle, která nevznikla na poli, firmy za vynětí pozemku platit nemusí. „Zóna je tak pro ně atraktivnější. O tom mimo jiné svědčí čtyři umístěné investice v této zóně v roce 2011, které vytvoří téměř 1 500 nových pracovních míst,“ dodala Filipová. Pokud se podaří upravit sazbu za odnětí půdy na původní cenovou hladinu z roku 2010, tak by se situace v Josephu mohla podle agentury změnit k lepšímu.
Mostečtí radní počátkem ledna uvedli, že jednali s největším investorem, nadnárodní firmou Nemak, která v zóně postavila továrnu v roce 2003 jako první.
Podle radních se bude rozšiřovat navazující výroba a nejvyšší šéfové dali české pobočce v Josephu zelenou. „Bylo konstatováno, že své závazky splnili,“ uvedla náměstkyně primátora Hana Jeníčková.
S počáteční dohodou o rychlejším rozvoji nemá radnice problém, protože výstavbu také zdržovaly a prodražovaly žaloby odpůrců Nemaku.
Tento mexický výrobce hliníkových dílů do automobilových motorů chtěl během osmi let závod rozšířit, investovat až osm miliard korun a vytvořit až 1 360 pracovních míst, což se ještě nestalo.