Čím dříve si koupí lidé zájezd na příští rok, tím je vyjde levněji. Cestovní kanceláře se předhánějí v nabídkách. Není divu – až 35 procent zájezdů se totiž prodá jako first minute. Kdysi populární last minute, tedy zájezdy na poslední chvíli, zaznamenávají naopak trochu ústup ze slávy, z celkového počtu se jich prodá kolem deseti procent. „Kdo kupuje zájezd teď, tak nejen ušetří, ale ještě má kompletní výběr. Je to výhodné pro rodiny s dětmi, které vědí, kdy mají děti prázdniny a také pro důchodce,“ říká Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří. Podle něj se každý rok nabízení letních dovolených posunuje. „Charterové lety mají cestovní kanceláře nasmlouvané již v říjnu. Loni se letní dovolené začaly nabízet kolem prosince, letos je to dříve,“ dodává Okamura. Většina cestovních kanceláří tak plánuje vydat katalogy v nejbližších dnech.
„My budeme prodávat od 10. listopadu,“ říká například Daniel Rejhons, ředitel děčínské cestovní kanceláře Dezka. Až do desátého ledna budou mít lidé, kteří si koupí dovolenou, slevu až deset procent. Do konce ledna bude sleva sedmiprocentní, potom v únoru pětiprocentní. Slevy při včasném nákupu nabízí i cestovní kancelář Firo tour. Kdo si závazně zarezervuje poznávací zájezd do 1. prosince, získá slevu deset procent.
Ale co když si někdo koupí dovolenou o několik měsíců dříve, a pak potřebuje změnit termín třeba z důvodu nemoci? „U nás lze týden před odletem změnit termín i destinaci, a to bez stornovacího poplatku. Ale je třeba počítat s menším výdělkem,“ říká mluvčí cestovní kanceláře Fischer Dan Plovajko.