Když učitel výtvarné výchovy Luděk Prošek přišel v 15 hodin protestovat na mostecké zastupitelstvo proti sloučení galerie a muzea, bylo to zřejmě naposledy, co mohl tohoto svého práva využít. Radní totiž uvažují o tom, že v příštím roce budou veřejná zasedání od 10 hodin. To je doba, kdy pedagog učí. Změna termínu zastupitelstva by omezila i další lidi, kteří dopoledne pracují a chtějí své politiky oficiálně oslovit nebo sledovat, jak a o čem rozhodují. V příštím roce jsou navíc volby, kdy zájem o politiku stoupá.

Polemiku o novém záměru vyvolal opoziční zastupitel Luboš Pitín ze Sdružení Mostečané Mostu. Všiml si, že radní schválili seznam dnů, kdy bude zastupitelstvo v roce 2018 jednat, ale oproti minulým letům chybí hodina zahájení. Primátor Jan Paparega (nezávislý za Severočeši Most), který zasedání svolává, vysvětlil, že hodinu bude upřesňovat a že přesun na dopoledne je možný. „Není ještě definitivně rozhodnuto. Rádi bychom to ještě konzultovali,“ řekl primátor.

Pro radní je inspirací zastupitelstvo Ústeckého kraje, které zasedá od 10 hodin. Podle Pitína to ale není dobrý příklad. Města, která fungují na komunální úrovni a řeší aktuální problémy blízké lidem, mají odpolední nebo dokonce večerní hlasování, aby zaměstnaní obyvatelé mohli být u důležitého rozhodování, třeba u schvalování nových staveb či vyhlášek se zákazy. V Litvínově je proto zastupitelstvo od 14 hodin, v Lomu a Meziboří od 16 hodin, v Horním Jiřetíně od 17 hodin a v Hoře Svaté Kateřiny od 18 hodin.

„Pokud budou zasedání od 10 hodin, tak z nich vyloučíme veřejnost, protože tento termín k ní není vstřícný. Většina lidí, kteří se budou chtít zúčastnit, si bude muset vzít v práci dovolenou,“ upozornil Pitín. Omezení by bylo větší než jinde, protože v Mostě lze řečnit i v průběhu schůze před každým jednotlivým hlasováním, ne jen v úvodní diskuzi občanů.

Chodí desítky občanů

Dosud chodí na velké schůze politiků desítky lidí. Dvacítka jich letos vystoupila v diskuzi občanů. Projevy se týkaly například hluku, rekonstrukce Repre, heren, špatné sociální situace ve městě či toulavých koček.

Přestože existují pochybnosti, že občané na zasedáních něco změní, v řadě případů veřejnost dosáhla svého. Po dlouhodobých stížnostech obyvatel Souše na řev motorů z autodromu schválili politici protihlukovou vyhlášku. Podobný tlak přímo na radnici vedl před lety i k úpravě pravidel prodeje bývalých městských bytů.

Díky diskuzi občanů se řeší i zdánlivé maličkosti. Nedávno uspěl například Jiří Třasák, který dvakrát upozornil politiky, že vrzající kolotoč ruší obyvatele Sedmistovek. Technické služby pak zajistily opravu a je klid. „Nám to pomohlo a děti to neomezilo,“ poděkoval Třasák za stěžovatele.