Dopravní podnik má podle pokynu Litvínova, který je jedním ze dvou akcionářů společnosti, v letošním roce ušetřit na investičních akcích a na platech managementu. „Nechceme žádné rušení spojů. Doprava v Litvínově musí být zachována ve stejném rozsahu,“ uvedl starosta Daniel Volák.

Školní bus zůstane

„Nechceme připravit zaměstnance dopravního podniku o práci. Společnost musí ušetřit jinde než na rozsahu poskytovaných služeb městu a platech svých zaměstnanců,“ dodal Volák, podle kterého chtěl dopravce například zrušit i školní autobus pro děti z Janova.

„Byla by škoda, kdyby některé spoje dopravce zrušil, nyní linky jezdí docela často a to je příjemné, člověk nemusí mrznout,“ svěřila se včera Hana Polanová, která v Janově vystupovala z autobusu.

Letos podnik požadoval po městech 174 milionů korun, zastupitelé však schválili jen 132 milionů korun.

„I město v důsledku hospodářské krize a propadu příjmů šetří. Razantně jsme omezili investice a snížili jsme odměny členům orgánů našich společností. Totéž chceme i od dopravního podniku,“ uvedl Volák. Na dopravní obslužnost má Litvínov v rozpočtu 40 milionů korun, podnik přitom chtěl 57 milionů korun.

Dopravní podnik vycházel podle ředitele Milana Dundra z odborného odhadu výše prokazatelné ztráty v letošním roce. „Představenstvo podniku investiční plán v souvislosti se snížením peněz na úhradu ztráty zredukovalo. Případné změny v odměňování statutárních orgánů schvaluje valná hromada společnosti. Vedení podniku už od začátku roku přistoupilo k úsporným opatřením, která bude pravidelně projednávat dozorčí rada i představenstvo.

K jakým úsporným opatřením opatření dopravce přistoupil, i přes dotaz Deníku ředitel nesdělil.

Regulaci dopravy se brání i Most. Na ztrátové linky dopravního podniku letos vyčlenil 82 milionů korun, dalších deset milionů představuje rezerva.
Podnik přitom požadoval 117 milionů korun.

„Situaci je třeba řešit. Jsme ochotni například prodloužit intervaly spojů v případě, že autobusem jezdí velmi málo lidí. Úspory je ale třeba hledat jinde než v omezení služeb pro obyvatele,“ řekl ČTK mostecký primátor Vlastimil Vozka.

Dopravní podnik zajišťuje městskou a příměstskou hromadnou autobusovou a tramvajovou dopravu v Mostě, Litvínově, Meziboří, Lomu a Oseku na Teplicku.

Miroslava Huláková a ČTK