Do dotazníku zkoumajícího standardní dopravní chování obyvatel města se zapojilo 339 litvínovských domácností. Někteří z nich se zúčastnili také tvorby pocitové mapy, která měla napovědět, co a kde občany ve spojitosti s dopravou nejvíce trápí.

Lidi trápí křižovatky

Ukázalo se, že největší obavy mají lidé z hlediska dopravy na dvou místech. Jedním z nich je nepřehledná křižovatka blízko polikliniky, dalším takovým místem je křižovatka ulic Jiráskova a Smetanova.

Občany města dále trápí například lokalita Ke Střelnici. Podle nich je zde největším problémem chybějící přechod a špatně situovaná MHD. Na pocitové mapě obyvatelé také označili místa se špatným stavem komunikací a chodníků, kde vybrali například Náměstí Míru či litvínovské nádraží.

Křižovatka u mosteckého obchodního domu Central
Tady se necítíme bezpečně, ukázali Mostečané expertům

Na veřejném projednání vznesli Litvínované řadu dalších dotazů. Ptali se třeba na to, jestli bude v rámci dokumentu řešena problematika dopravy v době extraligových utkání nebo zda se řešila doprava kolem základních škol v kritických časech mezi 7 a 8 hodinou ranní. Velkým tématem bylo také parkování ve městě.

Pocitová mapa. Nástroj, který nabízí občanům možnost předání informací o jejich vlastním vnímání dopravy a problémů s ní spojených. V Litvínově se lidé cítí nebezpečně na několika místech, nejvíce ale na dvou křižovatkách.Zdroj: mobilita-most-litvinov.cz

Pocitová mapa. Nástroj, který nabízí občanům možnost předání informací o jejich vlastním vnímání dopravy a problémů s ní spojených. V Litvínově se lidé cítí nebezpečně na několika místech, nejvíce ale na dvou křižovatkách. zdroj: mobilita-most-litvinov.cz

Nehod přibylo, ale nejsou vážné

Průzkum se mimo jiné věnoval také nehodovosti ve městě. Celkově lze vývoj nehodovosti v Litvínově hodnotit příznivě. Počet dopravních nehod se sice mírně zvýšil, příznivý je ale vývoj závažnosti následků jednotlivých dopravních nehod.

Těch smrtelných nebo s těžce zraněnými osobami je nízký počet. Poslední smrtelná nehoda se v Litvínově stala v roce 2013, po srážce tří vozidel ve večerních hodinách zemřela jedna osoba.

Nehody s lehkým zraněním osob se podle výzkumu nejčastěji stávají v ulici Podkrušnohorská v lokalitě Citadela, citlivé místo je i ulice 9. května kolem tramvajové zastávky u obchodního domu. Více problematická je také silnice I/27 v části Záluží.

Litvínov je na tom v tomto ohledu lépe než Most, kde se počet nehod trvale zvyšuje.

V litvínovské Tylově ulici zůstaly jen pařezy. Stromy zmizely kvůli rekonstrukci horkovodu
Lidem se nelíbí kácení stromů kvůli horkovodu