Do obydlených domů v Janově letos společnost CPI, která v Litvínově vlastní 2 700 bytů, investuje 40 milionů. „Zhruba 1,5 milionu půjde do výměny zbývajících oken, dalších 7 milionů je vyčleněno na obnovu vstupních a společných prostor, což obnáší výměnu dveří, schránek a zvonkových tabel, ale i výmalbu nebo obnovu společného vybavení domů,“ vyjmenoval jednotlivé opravy Daniel Bacík ze společnosti CPI byty.

Třicet milionů pak půjde na údržbu, tedy na opravy fasád, střech nebo technických vlastností domů.

V dalších letech by se lidé mohli dočkat ještě výměny výtahů a dalších oprav týkajících se snižování energetické náročnosti budov.

Prázdná ruina

Trnem v oku jak tamním obyvatelům, tak i vedení města Litvínova zůstává neobydlený panelový dům. Pohled na něj je žalostný, skýtá ale i nebezpečí. Jeho spodní patro CPI v minulosti zazdilo. „V zapečetěných objektech hrozí rabování, likvidace kovů a následné havárie, nutná je i deratizace, aby zde nedocházelo k šíření hlodavců,“ upozornil na možné problémy starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Řešením situace by bylo zbourání prázdného paneláku, to však společnost v plánu nemá, na demolici nejsou peníze.

Nájem už nezvýší

Kvůli nepříznivé sociální situaci v Janově začali lidé odcházet. Důsledkem je zhruba 150 prázdných bytů, některé jsou zničené po předchozích nájemnících, v dalších zase zbyl nepořádek. „Nájemníci se vystěhovávají také kvůli vysokému nájemnému, které je oproti SBD Krušnohor asi o dva tisíce vyšší,“ zdůvodnila Martina Vattermannová z Osadního výboru pro Janov.

S dalším navyšováním nájmů už vlastník bytů nepočítá. „K dalšímu navyšování nájemného již nedojde, kromě již dohodnutého nárůstu regulovaných činží,“ potvrdil Daniel Bacík.

V loňském roce investovalo CPI do janovských domů 60 milionů korun. Ve většině bytů vlastník vyměnil dřevěná okna za plastová a ve dvou domech obnovil rozvody vody.

Pavlína Nevrlá