„Ty bonzáku!“ Tenhle noční výkřik určený jemu ho stále zneklidňuje. Je mu přes padesát, měří dva metry a ruce má jako lopaty. Přesto začíná mít strach. Ne o sebe, ale o rodinu. Již dvakrát jako domovník jednoho mosteckého paneláku oznámil městské policii porušování zákona.

„Odměnou mi byla pozvánka na radnici na odbor přestupků, abych vypovídal jako svědek. Věřte, že je to nepříjemná věc setkat se tváří v tvář pachatelům. Jakou mám záruku proti napadení delikventem? Neřeší to ani ústní pozvání o půl hodiny dříve. Není mi jedno, co se děje v domě, ale příště si budu muset rozmyslet nebýt lhostejný ke svému okolí,“ říká domovník, který si přál zůstat v anonymitě, ale jeho jméno redakce zná.

Výtržník nařčený z rozbití vchodových dveří při rvačce podle domovníka u komise vše popřel. Teď je domovník za pitomce. V druhém případě telefonoval policii poté, co uslyšel u výtahu křik a volání o pomoc. Opět to byla rvačka.

„Jednoho muže odvedli v poutech, protože vytáhl kudlu,“ vzpomíná domovník. Tuší, že toho, kdo na něj před celým domem volal „bonzáku“, znovu uvidí.

Podle zákona se svědek musí na výzvu úřadu dostavit. „Obviněný má právo klást svědkovi otázky,“ tlumočí stanovisko expertů na přestupkové řízení mluvčí radnice Alena Sedláčková. Střet výpovědí by měl komisi napovědět, kdo lže a kdo mluví pravdu. Platí pravidlo, že obviněný je do verdiktu považován za nevinného. Od svědka se očekává takzvaná občanská statečnost.

V roce 2009 přijala mostecká městská policie 2 194 oznámení od občanů. Loni počet vzrostl na 2 420 oznámení. „Pokud lidi nebudou hlásit protiprávní jednání, pak se nemohou divit, že se stanou obětí protiprávního jednání,“ upozorňuje šéf mosteckých strážníků Bronislav Schwarz.
Přestupek je méně závažný delikt. Proto ho neřeší soudy.