Vedení města chystá pro obyvatele Mostu významnou novinku. Od jara totiž budou moci sledovat jednání zastupitelů v přímém přenosu. Radnice se také chystá na demolici dalšího paneláku v Chanově. „Počítáme, že on-line přenosy ze zastupitelstva začnou v dubnu. Je potřeba mít na to vybavení, které zatím nemáme,“ řekl mostecký primátor Jan Paparega s tím, že náklady na jeho pořízení se mohou pohybovat kolem 400 tisíc korun.

Podle primátora by měly jednání zastupitelů snímat dvě kamery a je potřeba ještě dovybavit městský web potřebným softwarem, který bude schopen přenos na internet realizovat.

Kvůli chystanému přímému přenosu je potřeba změnit jednací řád zastupitelstva tak, aby umožnil snímání obrazového a zvukového přenosu prostřednictvím internetu. Odkaz na tento přenos pak najdou lidé na webových stránkách města.

Podle primátorových slov dozná jednací řád zastupitelstva také změnu v časovém limitu pro vystoupení občanů. Ten se prodlouží. „Ze současných pěti na sedm minut,“ informoval primátor. Mimo to je do návrhu jednacího řádu zapracován také článek týkající se nařízení o zpracování a pohybu osobních údajů GDPR.

Vedení města bude novelu jednacího řádu předkládat už na prosincovém zasedání zastupitelstva. Pokud při něm zastupitelé nový jednací řád schválí, platit by mohl od 1. dubna 2019.

Drobných změn doznal také jednací řád rady města. Přibyla v něm možnost distribuce materiálů elektronickou cestou nebo například upřesnění týkající se hlasování a postupu v případě přerušení schůze. Platnost změny radní města schválili s účinností od 7. prosince.

Vybydlený panelák půjde k zemi

Další novinka z magistrátu bude mnohem viditelnější. K zemi by se měl totiž poroučet další vybydlený panelák v sídlišti Chanov. Město zareagovalo na výzvu ministerstva pro místní rozvoj a hodlá na zbourání domu získat dotaci. V minulosti tak Most učinil už dvakrát, vždy se jednalo o panelák v sídlišti Chanov.

„Tentokrát je u výzvy dotace na 70 procent nákladů vynaložených na demolici domu,“ řekl náměstek primátora města Mostu Marek Hrvol s tím, že se jedná o blok č. 3. Ten byl ještě před rokem z malé části obývaný, z větší však vybydlený. Teď je prázdný a v dezolátním stavu, proto jej radnice nechá zbourat.

Náklady na demolici se odhadují na 6,5 milionu korun. Projektovou dokumentaci by vedení města mělo mít k dispozici už v lednu příštího roku.

Náměstek primátora Hrvol předpokládá, že vysoutěžená cena na realizaci bude nakonec nižší než projektová. Počítá se také s tím, že už to bude poslední panelák, který půjde k zemi. „Já doufám, že už žádný další nebude,“ věří Hrvol. Po zbourání domu má na jeho místě vzniknout parkově upravený zatravněný pozemek.

Nedávno oznámený plánovaný projekt takzvaného kontejnerového bydlení chce radnice uskutečnit na jiném místě. Jeho realizaci bude podle náměstka primátora Hrvola ještě předcházet jednání. „Chceme ještě o konkrétní podobě tohoto bydlení hovořit a jednat. Nemusí se zrovna jednat o ty pověstné čunko-buňky,“ uzavřel Hrvol.