Máte obavy ze ztráty zaměstnání? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

„Řešení těchto případů je velmi komplikované,“ řekl Oldřich Malý, ředitel Úřadu práce v Mostě, který na problém upozornil příběhem nejmenované ženy z Mostecka. Jedna firma jí vozila domů krabice s částmi figurek. Za tisíc smontovaných postaviček vyvážených do Německa dostávala jen 350 korun. Když jí šéfové přestali platit, domácí dělnice to oznámila úřadu práce, přestože jí hrozí za práci načerno vyřazení z evidence nezaměstnaných.

A nebyla prý jediná, koho firma zneužívala bez pracovní smlouvy. „Teď se tím zabýváme. Práce doma se ale strašně špatně prokazuje,“ sdělil Malý.

Když někdo rozváží nezaměstnaným krabice s výrobními díly, úředníci nemohou jen tak vtrhnout lidem do bytu. „Bohužel, tomu podnikání se dneska daří. Některé lidi, kteří pracují za špatných podmínek doma, ale chápu. Nemají to v životě jednoduché,“ řekl Malý.

„Je to kruté,“ komentovala beznaděj stěžovatelky Hana Blažková, vedoucí litvínovské pobočky úřadu práce, která je do případu zasvěcena. Blažková radí, aby lidé pochybné domácí práce odmítali. „Z těchto rizikových vztahů nemají vůbec nic,“ řekla.

S ekonomickou krizí lidé častěji upozorňují úřad na podezřelé jednání zaměstnavatelů. Loni v březnu dali jen dva podněty ke kontrolám, teď jich bylo sedmnáct. Podle úředníků se může jednat i msty za propouštění. Přesto oznámení prověřují.