Je to jen pár týdnů, co Tomáš Martinka, plavčík z Mostu, ovládl soutěž Mister Global a stal se tak nejkrásnějším mužem planety. Na přelomu července a srpna bude mít malý středoevropský stát a město pod Hněvínem další želízko v ohni na akci podobného typu. Šestadvacetiletý Ladislav Ágh vyrazí do Skandinávie, dějiště Mr. Gay Europe – soutěže krásy gayů ze starého kontinentu.

Právě s Martinkou už stihl svůj blížící se výjezd probrat. „Psali jsme si. Gratuloval mi a udělil pár rad. Moc si toho vážím, přeci jen dokázal něco neuvěřitelného," řekl Ágh Mosteckému deníku. Účast na letošním ročníku Mr. Gay Europe si vybojoval loňským úspěchem v soutěži Gayman Česka a Slovenska, kde skončil druhý za Slovákem Markem Gajdošem. Na sever pojedou oba. „Kdyby místo Marka vyhrál jiný Čech, nedostal bych se tam, ale takhle je to bráno tak, že jsem byl mezi Čechy první, proto jedu. Jsem z toho nadšený, moc se těším," pokračoval Ladislav Ágh.

Celá soutěž potrvá několik dní. Začne na konci července ve Švédsku a vyvrcholí 5. srpna pompézním finále v norském Oslu. Na účastníky čeká řada úkolů. „Bude toho fakt hodně. Máme i hodně cestovat. Pojedeme například za polární kruh. Na to jsem hodně zvědavý. Stejně jako na to, jak velkým bude hendikepem, že neumím anglicky. Už jsme dostali nějaké dotazníky v angličtině a byl to pro mě docela horor."

Před odjezdem ještě určitě navštíví zubní kliniku. Kadeřníka naopak dočasně z diáře škrtá. „Potřebuji spravit uražený zub a nechat si narůst vlasy. Vůbec jsem netušil, že bych mohl jet na takovou soutěž, takže nedávno jsem se nechal ostříhat dohola, což by asi nebyl úplně nejlepší účes. Ještě ale zbývá dost času, tak mi vlasy narostou. A také se vrhnu na nákupy, abych trochu vylepšil svůj šatník," nechal se slyšet. Téměř samozřejmostí už je pro něj i posilovna, které se ještě těsně po Gaymanovi vyhýbal.

Makat na postavě a udržovat si ji ho nutí práce. Poté, co loni na podzim obsadil v této soutěži stříbrnou pozici, se mu hodně změnil život. „Mám smlouvu s pěti modelingovými agenturami. Dost fotím. Stihl jsem si i vyzkoušet herectví. Dostal jsem maličkou roli lékaře v nových dílech seriálu Stopy života. Věnuji se i charitě," vyjmenoval Ladislav Ágh. Největší pracovní výzva ho ale teprve čeká. V Dubaji by měl rozjet spolupráci s modelkou Lenkou Josefiovou, jež uspěla v několika soutěžích krásy. Také od ní už dostal několik rad k účasti v Mr. Gay Europe, což je teď pro něj priorita. Cíle má vysoké. „Chtěl bych být v první trojici. To by bylo super. Uvidíme," dodal Ágh.