Jejich místa byla vytvořena vloni na podzim ve spolupráci Městské policie v Mostě s Úřadem práce v Mostě. Smlouvy jim vyprší na konci školního roku, nové ještě nemají. Městská policie by je ráda zaměstnávala dále. Byli „školní andělé“ úspěšní? Měli by se v září ke školám vrátit? Rozhodnout o tom můžete v naší anketě i vy.

Podlě městské policie, která v České republice neobvyklý projekt zaštiťuje, úspěch školní dohledová služba rozhodně měla a má. „Snahou Městské policie Most je využít každou zákonnou možnost, jak přispět ke zvýšení bezpečnosti malých Mostečanů, protože aktivitou na správném místě a ve správný čas můžeme zabránit zbytečnému poškození zdraví či ztrátám životů. Školní dohledová služba podle nás využitím takové možnosti je,“ uvedl Luboš Trojna, mluvčí mosteckých strážníků.

Jednou ze „Žabek“, jak strážníci přezdívají své kolegyně ze školní dohledové služby, je i Bohdana Hasprová, která se zaměřuje na bezpečné přecházení dětí u 10. Základní školy v ulici Zdeňka Štěpánka. „Děti i jejich rodiče si už na naši přítomnost pomalu zvykají. Někteří lidé už z dálky na nás mávají. Naštěstí jsme tu nezaznamenali podobný případ, jako byl v Ústí nad Labem, kde porazil řidič přecházející dívku přímo před zraky strážníka na přechodu, ale i tak se někdy setkáváme s agresí,“ podotkla Bohdana Hasprová.

„Mohu vyjádřit velkou spokojenost nejen s tím, že dohledová služba existuje, ale zejména s její kvalitou. Projekt je po všech stránkách nad naše očekávání a já pevně doufám, že bude pokračovat dál,“ uvedl Roman Ziegler, ředitel Základní školy v mostecké Nezvalově ulici. Městské policii pak vyřídil poděkování.

V anketě mezi rodiči žáků školy v Nezvalově ulici jich 129 odpovědělo, že dohledová služba zvyšuje bezpečnost školáků. Pouze tři rodiče si to nemyslí. Na 10. základní škole byl poměr podobný, 319:18.