Vítěz voleb ProMOST a seskupení Piráti a Zelení (PaZ) oznámili, že se dohodli na spolupráci a chystají koaliční smlouvu. Jejich avizovaná mostecká vláda s dvaceti mandáty by ale ve 45člennném zastupitelstvu byla menšinová. Ke stabilnímu řízení města potřebují ještě minimálně tři zastupitele. O koho se chce opřít, vznikající koalice nezveřejnila. Politická situace v Mostě tak zůstává nepřehledná. Navíc ostatní strany připouštějí možnost, že vznikne alternativní vládní projekt a přímo na ustavujícím zasedání zastupitelstva dojde k překvapivému rozuzlení.

„Nic není vyloučené. Měsíc jsme ladili programové prohlášení a pochopili jsme, že podání ruky nic neznamená,“ komentovala zákulisní dění lídryně ANO Berenika Peštová. Podle lídra Sdružení Mostečané Mostu (SMM) Jana Cee dosud nepadlo poslední slovo, a oznámení koalice je proto třeba brát s rezervou. „Budou potřebovat další podporu,“ dodal Cee.

Nahoře říjnový volební komiks Pirátů a Zelených se strefuje do primátora Mostu, dole je volební plakát hnutí ANO, kterému první pokus o koalici v Mostě nevyšel.

Nahoře říjnový volební komiks Pirátů a Zelených se strefuje do primátora Mostu, dole je volební plakát hnutí ANO, kterému první pokus o koalici v Mostě nevyšel.  Foto: reprofoto

ProMOST a PaZ, které nedávno rozdělil například spor o výměnu šéfů v městských firmách, zveřejnily pouze krátká prohlášení o sestavování koaliční smlouvy a umístily je na Facebook. „Dojednáváme detaily, poté zveřejníme další podrobnosti,“ uvedly. Na dotazy Deníku, koho navrhnou na nového primátora, na jeho náměstky, jaké jsou koaliční priority a jak vyřeší názorové neshody, neodpověděly. „Do odladění koaliční smlouvy bez komentáře,“ sdělil v sms primátor Jan Paparega (ProMOST). Podle zastupitele Jana Hrubeše (PaZ) došlo ke kompromisům. „Jednání byla náročná,“ uvedl.

Tuto vládu mají údajně podpořit další nejmenovaní politici. „V této fázi nás zatím nikdo neoslovil,“ řekl Daniel Drtík, lídr ODS, která měla k hnutí ProMOST od počátku nejblíže, ale s PaZ se v říjnu nedohodla. Podle Drtíka je za určitých podmínek trojkoalice možná. „Nevylučujeme ale, že nás osloví ANO,“ poznamenal. „Doufám, že do ustavujícího zasedání zastupitelstva nějaká koalice vznikne, nejlépe s širší podporou,“ sdělil zastupitel Václav Hofmann (ODS).

KSČM uvedla, že má svou roli jasnou. „S námi nikdo nejednal. Jdeme do opozice a budeme v ní konstruktivní,“ konstatoval lídr komunistů Radek Belej. Upozornil však, že volební období trvá čtyři roky: „Uvidíme, jak se to vyvine.“

Most je posledním městem okresu bez nové vlády. V říjnu zvolené zastupitelstvo ji má ustanovit v úterý 20. listopadu od 13 hodin na svém prvním veřejném zasedání. I pak ale bude viset nad zastupitelstvem stín. Čtyři Romové z Chanova minulý týden podali k Ústavnímu soudu ústavní stížnost na volby v Mostě. Krajský soud jejich požadavek zneplatnit celé volby kvůli xenofobní kampani SMM zamítl a nevyhověl ani jejich žádosti zrušit mandát všem zastupitelům SMM i jejich případným náhradníkům. „Ústavní stížností jsou napadena obě zamítavá rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem,“ sdělila advokátka Pavla Krejčí, která romské stěžovatele zdarma zastupuje. Ústavní stížnost nemá odkladný účinek, takže zastupitelstvo se v úterý může konat.


Vítězné hnutí ProMOST získalo v Mostě při říjnových komunálních volbách 29 procent hlasů, druhé ANO 16,3%, třetí Sdružení Mostečané Mostu 16,2%, čtvrtí Piráti a Zelení 8,9%, pátá ODS 8,5% a šestá KSČM 8 procent. Další strany neuspěly. V mosteckém 45členném zastupitelstvu je rozdělení mandátů následující: ProMOST má 16 zastupitelů, ANO 9, SMM 8, Piráti a Zelení 4, ODS 4, KSČM 4.