Vojtíšek z Podbořan trpí herpetickou meningoencefalitidou. Nině z Hory Svaté Kateřiny lékaři diagnostikovali vzácné genetické onemocnění Miller Diekerův syndrom. Anetku z Jirkova trápí cystická fibróza. Všechny spojuje jedno. Pečují o ně Dobří andělé. Ti pomáhají stovkám rodin z regionu s těžkým osudem.

„Náš Vojtíšek ze dne na den onemocněl herpetickou meningoencefalitidou, která mu napadla mozek. Stal se nepohyblivým a nevnímajícím miminkem. Byly mu dva roky,“ vypráví jeho maminka Kateřina Solčanská z Podbořan. „Začalo to chřipkovou virózou. Byl to šok, cítili jsme naprostou bezmoc a chtěli jsme mu přitom tolik pomoci,“ pokračuje.

Dnes pětiletému Vojtovi pomáhají rehabilitační pobyty, které nehradí pojišťovny. „Každý takový pobyt ho posune o malý, ale pro nás velmi důležitý krok dopředu. Za tři roky dokáže trochu rozhýbat některé části těla a přijde nám, že nás více vnímá, i úsměvu se od něj dočkáme,“ říká maminka.

Právě s úhradou rehabilitačních pobytů a dalších potřeb pomáhají rodině Dobří andělé. „Díky nim můžeme syna posouvat v jeho vývoji dále. Potřebuje 24hodinovou péči, nejvíce se mu věnuje žena, která se kvůli tomu do svého zaměstnání už nevrátila. Je to náročné, ale s Dobrými anděly jde vše snadněji,“ doplňuje manželku František Solčanský.

72 rodin z Mostecka

Dobří andělé mají v seznamu 53 rodin z Lounska, 88 rodin z Chomutovska či 72 z Mostecka. Tam pomáhají například sedmileté Nině. Když jí bylo šest měsíců, zjistili jí lékaři Miller Diekerův syndrom. Jde o narušení vývoje mozku, navíc má Nina těžkou epilepsii, má zavedenou sondu pro příjem potravy a je odkázána ve všech úkonech na pomoc maminky. „Od stanovení diagnózy se náš život od základů změnil. Ninuška je i přes nepřízeň osudu velká bojovnice, je to malá holčička s vůlí silné ženy,“ líčí maminka Ivona.

Rodina má mnoho nových nákladů, musí například hradit potřebné rehabilitace, dopravu do nemocnice či ozdravné pobyty na horách, které dceři velmi prospívají. Dobří andělé podporují rodiny dlouhodobě.

„Kromě výdajů spojených s léčbou se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění také na sourozence,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl, jejímž prostřednictvím dárci podporují tisíce rodin po celé České republice. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodává. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Má také možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl.