Směnou pozemků u Benediktu získá město pro auta území u křižovatky ulic Okružní a J. Ševčíka. Transakci po víc než ročním vyjednávání schválila ve čtvrtek většina zastupitelů.

Jenže existují pochybnosti, zda udělali dobrý obchod. Podle Eduarda Bárty (ODS) nikoliv. Vadí mu, že město přijde o devět milionů korun, za které musí koupit komunikace, veřejné osvětlení a kanalizaci v sousední vilové osadě. Je to podmínka dohody s pražskou firmou, která osadu staví a vlastní pozemek u sídliště, který město pro parkoviště potřebuje.

Podle Bárty mělo město převzít zařízení v osadě za symbolickou korunu, jak to dělávalo v minulosti v podobných případech. „Vytváří se tím nový precedens," varuje zastupitel Bárta.

„Nezakládáme žádný precedens," hájí obchod náměstkyně primátora Hana Jeníčková (SMM). Jmenovala řadu firem, od kterých město kdysi jiné sítě v obytných zónách koupilo a za dost peněz.

Bárta však kritizuje i směnu pozemků. Město a firma si vymění území ve zhruba stejné hodnotě (5,5 mil. Kč). Město ale přijde o větší plochu. Dá firmě přes 21 tisíc plošných metrů u rekreační zóny a dostane za to pětkrát menší, ale dražší území pro auta plus nezajímavé pozemky pod komunikacemi v osadě, které si stejně musí koupit. Podle Bárty je městská cenová mapa stavebních pozemků špatná a pozemky města podhodnocuje. Podle primátora Vlastimila Vozky (SMM) je to věc názoru. Pro radní je parkoviště prioritou. „To sídliště je v parkovací krizi," řekl Vozka. Bárta navrhoval směnu metr za metr, ale přehlasovali ho.