Kvůli zvýšení rozpočtu Litvínova zastupitelstvo města v červnu schválilo obecně závaznou vyhlášku, která stanoví místní koeficient pro výpočet daní z nemovitosti. Město mělo možnost pro všechny nemovitosti stanovit koeficient v rozmezí dva až pět. Zastupitelé před časem pro litvínovské poplatníky zvolili koeficient nejnižší, tedy dva. Nyní budou zastupitelé obecně závaznou vyhlášku zase rušit.

Janotův balíček

Od nového roku totiž začne platit takzvaný Janotův úsporný balíček, který má snížit deficit státního rozpočtu. Jeho platnost od 1. ledna 2010 stvrdil před pár dny prezident Václav Klaus.

Dvojnásobná daň

Pro majitele domů a pozemků to v praxi znamená, že budou muset již v příštím roce zaplatit dvojnásobnou daň z nemovitosti. Zastupitelé tak urychleně ruší koeficienty, kterými nedávno daně zvyšovali. Kdyby to totiž neučinili, zvýšily by se platby majitelů nemovitostí oproti úrovni roku 2008 čtyřikrát.
„V červnu jsme v zastupitelstvu schválili obecně závaznou vyhlášku na koeficient daně, nicméně prezident již podepsal zákon, kterým se ze zákona zvyšuje daň na koeficient dva. Důsledkem toho je, abychom nezatížili obyvatele Litvínova čtyřnásobným navýšením, tak vyhlášku rušíme a Litvínov bude na zákonném minimu,“ vysvětlil starosta města Litvínova Daniel Volák.

Rozpočet s daněmi počítá

Daň z nemovitosti je výrazným příjmem rozpočtu obcí. Městu má vyšší koeficient přinést přes dvacet milionů korun. Koeficientem se vynásobí daňová povinnost poplatníka za jednotlivé druhy pozemku, staveb, samostatných nebytových prostorů a za byty. V roce 2009 byl předpis daně z nemovitosti v Litvínově 21,2 milionu. Příští rok s koeficientem stanoveným na dva by měl být předpis daně necelých 42,5 milionu korun.

„Kdybychom to nechali na zvýšení, mohli bychom sice mít ještě o dvacet milionů více, ale lidem by se to určitě nelíbilo,“ řekl místostarosta Litvínova Martin Klika.

Podle zpravodajů Deníku ke zrušení vyhlášek nepřistupuje každý. K nepopulárnímu kroku přistoupili například ve Svratce. Pro příští rok už zvýšili dvakrát a kvůli novele zákona se tak tamním lidem daň od ledna 2010 zvedne celkem čtyřikrát.

„Nevyužíváme dobrodiní zákona“

„ My jsme původně počítali s částkou dvacet milionů na koeficient dva. Tedy nevyužíváme dobrodiní zákona, že bychom teď mohli mlčet a tvářit se jako že nic a zatížit obyvatele Litvínova čtyřnásobkem. Ne, poctivě říkáme, že se budeme řídit zákonem a zákonného dna,“ dodal Volák.