Kandidátní listiny pro říjnové komunální volby v Mostě odevzdalo magistrátu 12 hnutí a stran. Jaké, to úřad ještě nezveřejnil. O registraci rozhodne po přezkumu listin do 17. srpna. Kandidaturu potvrdila Deníku celá zastupitelská opozice, Sdružení Mostečané Mostu (SMM), ANO a KSČM.

Jako první představilo všechny své kandidáty a celý volební program SMM, nejvlivnější opoziční seskupení. Jeho lídrem a kandidátem na primátora je lékař Jan Cee, bývalý zastupitel a jeden ze zakladatelů sdružení. „Chtěl bych Mostu pomoct,“ sdělil k návratu do politiky.

Věnovat se chce hlavně řešení tzv. nepřizpůsobivých obyvatel. SMM je ve své kampani oficiálně označila za lůzu, která by se podle lídra měla vytlačit na periférii města, aby neznehodnocovala bytové domy. Ty chce Cee zařadit do zón, kde lze zakázat sociální doplatek na bydlení.

V jeho týmu jsou mezi prvními deseti na kandidátce student Martin Domín, odvolaný ředitel městské knihovny Tomáš Ondrášek, pedagog Svatopluk Matějka, školník Miroslav Potužák a zastupitelé Lucie Libecajtová, Blanka Nešporová, Arnošt Ševčík, Irena Čapková a Luboš Pitín. Zastupitelka a bývalá náměstkyně primátora Hana Jeníčková nekandiduje.

Rozsáhlý volební program SMM vznikl z podnětů partnerského SBD Krušnohor a ankety mezi obyvateli. Hlavní sliby obsahuje stručné desatero, kterému dominuje několik témat. SMM chce pro „lůzu“ postavit holobytovou vesnici na okraji Mostu, zřejmě u Chanova, zakázat všechny herny, vybudovat výletní areál MiniMost s modely budov zbouraného města a udělat ze Šibeníku moderní oddechový park. Běžnou kampaň chce SMM oživit losováním o televizory a tablety, ale mítinky neplánuje.

Mostecké ANO povede do voleb zastupitelka a náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová. Hnutí seznámí voliče s kandidáty a volebním programem formou novin, které bude rozdávat při kampani a roznášet do domovních schránek. Program postupně představí i na Facebooku.

ANO chce například prosadit nulovou toleranci hazardu, transparentní financování sportu a výstavbu dostupných obecních bytů pro mladé rodiny, seniory a svobodné matky. „Zaměříme se také na rozšíření zeleně a budování vodních atrakcí, které, jak se nyní ukazuje, Mostu chybí,“ sdělil zastupitel a šéf oblastní organizace ANO Jan Schiller.

Volebním lídrem KSČM je zastupitel a okresní předseda komunistů Radek Belej. Strana svůj program začne propagovat v září. „Řada lidí má dovolenou a politika je teď tolik nezajímá,“ vysvětlil Belej. K prioritám KSČM patří zdravotnictví, bezpečnost občanů a školství. Strana chystá kontaktní kampaň. „Budeme mezi lidmi,“ dodal lídr.

Vládnoucí Severočeši Most v čele s primátorem Janem Paparegou koncem června oznámili, že jdou do voleb pod názvem ProMost. Hnutí, jehož páteř tvoří současní zastupitelé, ještě kandidátku s lídrem a podrobným programem nezveřejnilo.

Komunální volby budou v pátek a sobotu 5. a 6. října. V roce 2014 v Mostě vyhráli Severočeši Most se 33 procenty hlasů, druhé skončilo Sdružení Mostečané Mostu s 19 procenty, třetí bylo ANO s 12 procenty před KSČM, ČSSD a ODS. Mostecké zastupitelstvo má 45 členů a tolik jich bude mít i v příštím volebním období. Na radnici funguje Informační centrum pro volby poskytující stranám a voličům kompletní servis.