Na základě měření intenzity denního osvětlení rozhodli hygienici, že škola musí zcela uzavřít tři třídy. „Ve dvou dalších se vyučuje v režimu učeben odborných," říká ředitelka „jazykovky" Hana Kašková.

Ačkoli se může zdát, že uzavření tří tříd neznamená výraznější problém, škola se potýká s potížemi ohledně kapacity. „Máme velký počet hodin dělených na jazykové skupiny. Taková výuka je samozřejmě na počet učeben náročná. Laicky řečeno, za současného stavu jsme plní od přízemí až po střechu," doplňuje Kašková.

Na kvalitě výuky se podle ní ale událost nijak výrazně nepodepisuje. „Pouze pro učitele je kvůli přesunům do náhradních tříd práce náročnější. Velmi mě ale mrzí, že se jedná zrovna o místnosti, ve kterých máme interaktivní tabule."

Stromy šly k zemi

Aby se do tříd dostalo nějaké sluníčko, muselo dojít k pokácení několika stromů v těsné blízkosti školy. „Jednalo se o ty, které byly nejblíže budově nebo o ty, které mohly začít být v budoucnu nebezpečné kvůli svému sklonu," vysvětlila Kašková s tím, že podstatou řešení bude nicméně navýšení intenzity umělého osvětlení. „Což znamená rekonstrukci stávajícího osvětlení, a to ve všech učebnách."

Situací se nadále zabývá litvínovská radnice z pozice zřizovatele. Připravuje projekt, na jehož konci bude dostatečné kombinované osvětlení.

„Rekonstrukce osvětlení bude mít dvě etapy. Hotová bude do začátku příštího školního roku," nechal se slyšet místostarosta Litvínova Karel Linhart. Instalace nových zářivek vyjde na statisíce.