Dvaaosmdesátiletý pan Jiří z litvínovského Hamru má záhrádku nedalo rybníku Nová Voda. Dříve to byl podle něj vodní ráj, voda byla čistá a lidé se sem chodili v létě koupat. Dnes je rybník i jeho přítok silně znečištěn, všude je cítit silný zápach močůvky. Z betonové roury, která je slepým ramenem rybníka, totiž přitékají do rybníka splašky.

„Je to hrozný pohled, a to nemluvím o tom příšerném zápachu. Čerpáme z toho rybníku vodu na zahrádku, protože tady není jiný přívod vody. Nevím, jak je to v dnešní době, kdy se stále mluví o ekologii, možné,“ postěžoval si pan Jiří. Celé své jméno nechtěl zveřejnit.

Rybník Nová Voda těsně sousedí z dalšími vodními díly, s rybníkem Šedák a Rudý Sever. Všechny vodní plochy jsou propojené, a tak splašky kolují všemi vodami. „Čas od času jsou tady rybáři. Vůbec netuší, v čem chytají,“ dodal s povzdechem hamerský důchodce. Pan Jiří se dokonce rozhodl napsat na Městský úřad v Litvínově, aby mu prý vysvětlili, co se bude se stále se hromadícím odpadem ve vodě dít. Podle vyjádření litvínovského úřadu však žádný problém zjištěn nebyl. „Na základě vaší stížnosti bylo provedeno místní šetření za účasti společnosti SČVaK. Jedná se o výusť jednotné kanalizace obce Litvínov, části Hamr. Výusť slouží pouze při přívalových deštích jako odlehčení jednotné kanalizace obce. Stavba je řádně zkolaudována,“ sdělila v dopise Olina Marešová z Městského úřadu v Litvínově. Betonové koryto je podle ní navíc v majetku Mostecké uhelné, proto je čištění tohoto znečištěného koryta věcí Mostecké uhelné a Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVaK ).

„Stávající stav je v souladu s legislativou,“ dodala úřednice Marešová. „Prý tam mají být lodičky a rekreační středisko. To jsem ale zvědav, jak to chtějí všechno vyčistit, aby sem opravdu někdo jezdil,“ postěžovat si Mosteckému deníku penzista.