Ředitel ústeckého krajského policejního ředitelství Jiří Vorálek k obavě zaměstnanců policie uvedl: „Co bylo zatím o snižování platů řečeno, chápu tak, že veškeré finanční prostředky na výplaty mezd budou sníženy o 10 procent. Pokud budou platit nová pravidla, pevná nároková složka bude sice menší než dosud, ale zaměstnanec může získat z pohyblivé složky v podstatě skoro tolik na výplatě, jako dříve, některý policista třeba i více, podle jeho výsledků práce. Zaměstnanci se obávají, že jenom menší nároková částka bude jistá, ale peněz do pohyblivé složky platu bude méně, než je slibováno. Bojí se, že přijdou na platu o více, než o 10 procent,“ vysvětlil Vorálek.

Dodal, že pokud bude celkově peněz méně, a bude třeba některé policisty mimořádně ohodnotit, jiní policisté by pak dostali logicky vzato o tu částku peněz při výplatě méně. Ne proto, že by snad pracovali hůře, ale jen proto, že mimořádné odměny bude možné vzít jen na úkor odměny pro jiné.

Demonstrace v Praze se poprvé zúčastní i soudní úředníci. Také oni se bojí razantního snížení platů. Ze severu Čech jich do Prahy odjedou přistavenými autobusy řádově stovky. „Jsem překvapena ohlasem. Soudní úředníci jsou v jednání konzervativní, podobných akcí se dosud prakticky nezúčastňovali. Jedou na demonstraci, protože mají strach z daleko většího snížení platů ve státní sféře, nejen o avizovaných 10 procent,“ uvedla Irena Jeřábková, mluvčí ústeckého krajského soudu.

„Demonstrace se zúčastníme, protože řada pracovníků soudů se dostane do skutečné finanční tísně,“ dodala k tomu Jana Kalačová z ústeckého krajského soudu.