Úředníci se postupně přestěhovali do třetího patra hlavní radniční budovy u 1. náměstí. Od pondělí tam zařídíte vše nově občanský průkaz, pas, řidičský průkaz, přihlášení vozidla, matriční doklady a evidenci trvalého pobytu. Skončil tak největší a nejnáročnější přesun městské administrativy za posledních deset let. Mělo to smysl? Mnozí o tom pochybují.

„Lepší to bylo v ulici Pionýrů," říká řidič ze Skršína. U pobočky se podle něj snadněji parkovalo a nejžádanější služby byly přístupnější, protože byly v přízemí.

Většina z desítky oslovených Mostečanů jeho slova potvrdila. Na pobočku si zvykli a změně zatím nepřišli na chuť. „Chápu ale, že magistrátu a některým lidem tohle vyhovuje. Všechno je teď pod jednou střechou," dodává v hloučku čekatelů 26letý řidič Martin.

Vedení úřadu vysvětluje, že sestěhování úředníků je jednoznačně komfortní pro občany, kteří mají veškeré služby v jediné budově. A úředníci nemusejí přejíždět z jednoho objektu do druhého. „Celá akce stěhování byla velmi dobře logisticky nejen naplánována, ale také uskutečněna," oznámila tajemnice úřadu Jaroslava Boudová. Vše zatím funguje bez větších problémů. Největší nával, skoro pět set lidí, byl u občanských průkazů a pasů po týdenním výpadku kvůli stěhování.

Aby předešli zmatkům, nemají lidé zapomínat na vyvolávací systém s tlačítky jednotlivých služeb. Pouze přes něj se dostanou podle pořadí ke svému úředníkovi. Stále lze využívat i elektronický systém objednávek na úřad, který je na webu města a umožňuje přednostní odbavení. Upravené elektronické objednávky jsou podle úřadu ještě jednodušší na ovládání.

Stěhování úředníků mělo i jiný důvod než zdůrazňovaný komfort pro lidi. Jsou za tím peníze. Opuštěná pobočka v ulici Pionýrů patří státu, který městu kanceláře pronajímal. Přemístěním do své budovy v centru, město ušetří zhruba 800 tisíc korun ročně. Opuštěnou, ale stále zabezpečenou pobočku chce radnice do konce roku zcela vyklidit a předat státu. Ten by měl kanceláře poskytnout některé z místních státních institucí.