Do obcí na Mostecku se vrací mládí. Některé menší obce zaznamenaly nárůst počtu obyvatel, stěhují se tam převážně mladí lidé.
„Počet obyvatel se u nás neustále zvyšuje a máme z toho radost. Když jsem před lety přišla na post starostky, měli jsme v obci zhruba 650 obyvatel, dnes je nás téměř osm set,“ vypráví s radostí starostka Louky u Litvínova Milana Štveráčková. Dnes v Louce u Litvínova žije 787 lidí. Obci se před několika lety podařilo vystěhovat i řadu neplatičů, kteří se na počtu obyvatel také výrazně podepsali. „Louka se před lety vylidnila, protože se měla v devadesátých letech bourat. Nakonec se od toho ustoupilo a lidé se sem zase vracejí. Také jsme privatizovali byty, což přispělo právě ke zvýšení počtu obyvatel. Navíc jsme v uplynulých letech přistoupili k dosti razantní akci a vystěhovali jsme hodně neplatičů,“ dodala starostka Milana Štveráčková.

Noví obyvatelé se také hrnou například do Bělušic. Před dvěma lety evidovala obec celkem 175 obyvatel, k dnešnímu dny jich v Bělušicích bydlí přesně 188. „Postavili jsme nové domy, což je asi hlavním důvodem nárůstu. Prodalo se i několik chalup, které nyní slouží k trvalému bydlení,“ sdělila Deníku starostka Bělušic Iva Šindelářová. V Braňanech na Mostecku je podle starosty počet obyvatel téměř stejný. „Došlo k velkému přesunu starších obyvatel. Ti odešli do penzionu pro seniory v Mostě. Zase se nám ale spousta dětí narodila. Takže je to stále ten stejný koloběh,“ řekl starosta Braňan Vlastimil Krupka. Dnes je v obci stejně jako před dvěma lety 1178 obyvatel.

Stejnou stagnaci v počtu obyvatel hlásí i Bečov. „Jde spíše o desítky lidí. Někteří zemřou a jiní se zase narodí. V současné době se od nás ani nikdo ve velkém nestěhuje, všichni zůstávají tam, kde jsou,“ uvedl bečovský starosta Václav Turnovský. V Bečově nyní bydlí 2047 obyvatel.

Na Mostecku jsou však i obce, které o své obyvatele přicházejí. Jejich vedení se však snaží proti tomuto problému všemožně bojovat. „Obec se snaží najít pozemky pro stavbu domků, aby zastavila počet ubývajících občanů, je to dlouhodobější záležitost, je to více důvodů, které budeme řešit a napravovat léta, vypracováváme studie, které mapují situaci a co je v dané lokalitě potřeba zlepšit a udělat, a měla by pomoci k projektům na zlepšení žití nejenom v sídlišti, ale i v obcích Chanov a České Zlatníky,“ uvedl starosta Obrnic Stanislav Zaspal. Vloni bydlelo v Obrnicích 2657, dnes už jich je zde k trvalému pobytu přihlášeno o stovku méně.
Problém s úbytkem obyvatel nemají jen menší obce na Mostecku. S dlouhodobým úbytkem obyvatel se podle orientačních přehledů magistrátu potýká město Most. Vymírá od roku 1992, kdy počet Mostečanů dosáhl historického maxima: 72 658 osob. Koncem letošního května měl Most 67 216 trvale hlášených obyvatel. Pro srovnání: v roce 1910 žilo v Mostě 25 577 osob.