Legiovlak, vybudování památníku, vysazení památné lípy, ale především 26. května inscenace dobývání města československým vojskem. To jsou jen střípky z celoročních plánovaných akcí, kterými Most připomíná 100. výročí založení Československé republiky. Pozadu nechce zůstat ani sousední Litvínov.

„My jsme vlastně už oslavy začali únorovým reprezentačním plesem města ve znamení první republiky,“ řekl mostecký primátor Jan Paparega s tím, že další připomínky československé státnosti následovaly.

V dubnu přijel do Mostu na jeden celý týden Legiovlak Československé obce legionářské. Informační centrum města vydalo výroční turistickou známku. Na jejím rubu jsou podobizny Masaryka se Štefánikem, líc pak zdobí pomník Československého legionářského pluku č. 9, který se v roce 1918 přesunul do mosteckých kasáren.

„Stěžejní akcí oslav bude květnová bitva o Most, připomínající události z listopadu 1918, kdy se v ulicích města opravdu bojovalo,“ připomněl Paparega. Dodal, že akce proběhne u přesunutého kostela, kde už v minulosti byla například ukázka bitvy z II. světové války. První muž radnice počítá, že o ukázku bude velký divácký zájem. „Řada lidí v Mostě o tehdejších bojích v ulicích města moc neví, tak u kostela budou mít možnost dozvědět se více,“ dodal primátor. Slavnostní zahájení obstará postava T. G. Masaryka.

Scéna bitvy bude mít věrohodné kulisy, zvažuje se i zapojení přesunutého kostela pro případné vyvěšení vlajky jako důkaz obsazení města. Dále se připravuje vybudování památníku obětem bojů o město. Slavnostní koncert ke státnímu svátku v kostele Nanebevzetí Panny Marie a slavnostní akt k 28. říjnu. Most se také zapojil do akce 100 lip pro Ústecký kraj a vysadí památeční strom. Vše pak zakončí 11. listopadu Den válečných veteránů, který se uskuteční v expozici Mezinárodního památníku obětem II. sv. války v Mostě. Město bude po celou dobu oslav 100 let republiky používat speciální logo.

Litvínov připomene historii fotkami

Připomínat vznik Československého státu bude také Litvínov. „Chystáme výstavu fotografií s názvem Život v Litvínově za první republiky,“ řekla Dáša Wohanková z oddělení propagace města. Do akce se může zapojit veřejnost a zapůjčit fotky, které život ve městě v letech 1918 až 1938 připomínají.

„Samotný slavnostní den vzniku Československa pak proběhne v zámku Valdštejnů,“ doplnila starostka Litvínova Kamila Bláhová.

V kostele sv. Michaela Archanděla proběhne koncert houslisty Pavla Šporcla a v Citadele bude vystoupení dámského tria Opera Divas pod názvem Divy lásky a hudby v republice České. Po celý říjen se budou v kině kulturního domu Citadela promítat české filmy. Chybět nebudou tematické přednášky v městské knihovně.