Když půjdou žáci 7. ZŠ v září do školy, bude se na ně zase dívat z výšky kovový Georgi Michajlovič Dimitrov. Socha bulharského komunistického revolucionáře stále připomíná v Mostě podivnou éru totality. A nejen ona. U 3. ZŠ stojí na vysokém podstavci busta komunistického národního hrdiny Julia Fučíka. U muzea je sousoší Rudé armády, které město loni nechalo opravit za 140 tisíc korun. Kam se poděla zbylá historie?

Mostečtí radní včera oznámili, že „město chce obnovit pomník prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka“. Jeho socha stála ve starém Mostě od roku 1935 do roku 1938, kdy ji svrhli nacisté a kov použili na výrobu zbraní. Novou, poválečnou sochu postupně a tajně zlikvidovali komunisté. Zbytky uřezaných rukou a nohou dodnes leží v krabici mosteckého muzea.

Radní prý ještě nevědí, kdo historicky třetí sochu udělá, kdy to bude, kde bude a kolik peněz to bude město stát.

„Je to zatím jen ideová myšlenka,“ vysvětlila po zasedání městské rady Klára Vydrová z tiskového oddělení radnice.

Jedno je ale jisté. Lídři vládnoucí mostecké koalice SMM-ODS-ČSSD zaúkolovali tajemnici magistrátu Jaroslavu Boudovou, aby zpracovala a radě předložila komplexní zprávu o tom, jak lze záměr uskutečnit. Obnovený pomník by se měl stát podle radních další významnou spojnicí mezi zaniklým starým Mostem a nově vzniklým městem.

Jako první informoval o snaze obnovit sochu Masaryka zpravodaj SBD Krušnohor, které je personálně propojené s radnicí. Podle Krušnohoru stojí za záměrem ředitel Krušnohoru a výkonný sekretář SMM František Ryba, advokát Václav Valný, fotograf Jan Beran a sochař Jiří Šindelář.