Mezinárodní stanové městečko o rozloze šedesát hektarů vznikne koncem července na mosteckém hipodromu. Na týden se tam usadí fanoušci legendárního vozu Citroën 2CV, takzvané Kachny. Přijede přibližně čtyři a půl tisíce kachen s doprovodem v karavanech. Počet obyvatel Mostu se zvýší o čtvrtinu. Poptávka po službách vzroste. Z návalu mohou těžit místní firmy. Milovníci aut chtějí zážitky.

„Chceme, aby na náš program účastníci dlouho vzpomínali. Je to první celosvětový sraz v České republice. Připravujeme ho od roku 2004,“ řekl Deníku Tomáš Neruda, pořadatel ze sdružení World Meeting of 2CV 2009.

Sdružení registrovalo již 1 800 kachen. Jejich majitelé přivezou celé rodiny. Nahlášeno bylo prvních 650 dětí. Podle střízlivých odhadů dorazí na přehlídku 12 tisíc lidí. S veřejností, která bude moci unikátní atrakci navštívit v pátek a sobotu, pojme největší mobilní muzeum kachen na světě až dvacet tisíc lidí.

Rekordní návštěva na koňském závodišti

Pro hipodrom to bude zatěžkávací zkouška jako pro Peking olympiáda. Když náporu odolá, přežije všechno.

„Uvidíme, jak to dopadne,“ řekl ředitel hipodromu Miroslav Suchý. Areál se chystal na sraz jeden rok.

Nejvíce bude zřejmě Němců, Francouzů, Holanďanů, Rakušanů, Belgičanů, Švédů, Švýcarů a Angličanů. Příjezd přes oceán hlásí i Američané, Japonci, Izraelci, Australané, Novozélanďané a nadšenci z dalších zemí. Očekává se příjezd kachny s posádkou až z africké Ghany.

Doprovod fanoušků obsadí i okolní hotely. Například mostecký hotel Cascade evidoval již devadesát rezervací.

„Kontaktovali jsme restaurace, aby se na ten nával připravily,“ sdělila pracovnice Centra rozvoje turismu Mostecka. Na hipodromu zřídí stánek s poradenskou službou. Centrum už loni zaznamenalo zvýšený zájem cizinců o Most. Majitelé kachen se ptali na ubytování a stravování. Nejprve chtějí poznat Most. „Víme o tom. Jsme připraveni,“ řekl Tomáš Müller, provozní hradu Hněvín.

Citroën 2CV (Kachna)

close zoom_in Výroba: 1948–1990

Typ: 2CV, 375 ccm, 1948
Délka: 3829 mm
Šířka: 1473 mm
Výška: 1600 mm
Rozvor: 2400 mm
Pohotovostní hmotnost: 508 kg
Motor: vzduchem chlazený plochý dvouválec s protilehlými válci, 375 ccm, rozvod OHV
Výkon: 6,7 kW (9 koní)/3500 ot/min
Převodovka: čtyřstupňová s přímým řazením
Největší rychlost: 64 km/h
Zrychlení 0–100 km/h: 42,6 s
Vyrobených kusů: 5 114 966

Tradice, která trvá 34 let

Odborný i zábavný sraz je tradicí od roku 1975. Koná se každý lichý rok. Pořadatelé myslí na všechno. Ve stanovém městečku na hipodromu zajistí i orientační značení, úklid, odvoz odpadu, provoz muzea, burzy, stánků a směnárny, soutěže, servis vozidel, zdravotní službu, péči o ztracené děti a výlety s průvodcem. Na pořádek bude dohlížet zvláštní pořadatelská „Policie 2CV“.

Mostecká Policie ČR mimořádná opatření neplánuje.

„Dopravní a pořádková policie bude mít ale zvýšený dohled,“ sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Nápor začne už 27. července v osm hodin ráno, kdy se vjezd na hipodrom otevře pro předplatitele míst v táboře. Další budou následovat 28. července, kdy akce oficiálně začne. Sraz skončí po šesti dnech 2. srpna.

Událost, která nemá obdoby

Pořádající sdružení na svém webu uvádí, že celosvětový sraz majitelů a přátel Citroënu 2CV je zcela mimořádná událost, která dnes nemá obdoby. Každý lichý rok se v létě sjedou na týden do jedné z evropských zemí tisíce těchto legendárních vozidel. V roce 2007 bylo hostující zemí Švédsko.

„K vidění jsou jak precizně zrestaurovaní veteráni podle pravidel ortodoxních zastánců původního stavu a použití originálních náhradních dílů, tak leckdy neuvěřitelně bláznivé úpravy, kdy fantazie majitelů zjevně nezná hranic,“ informuje sdružení.

Součástí těchto srazů jsou sice odborné debaty zasvěcenců, ale společným jmenovatelem je podle sdružení především dobrá nálada a klidná, přátelská atmosféra.

Sraz je ideální možností pro propagaci Mostu, regionu a celé České republiky.

Pořadatelé připravili po mosteckém srazu organizované několikadenní výlety, takzvané Raids, pro skupiny patnácti až dvaceti aut. Jednotlivé výlety budou k prodeji přímo na srazu. Jeden z výletů by například měl končit až na Slovensku, jiný provede po českých vinařských oblastech a sklepích.

S historií Kachen se veřejnost může seznámit na výstavě vozů Citroën 2CV v mosteckém oblastním muzeu. Originální expozice potrvá do 24. července.