Restauraci McDonald v Mostě bude příští týden kvůli kamerovému systému, který má údajně natáčet zákazníky, vyšetřovat Úřad na ochranu osobních údajů.

Podle serveru Aktuálně.cz jsou totiž v mostecké provozovně celosvětové sítě McDonald's nenápadně nainstalovány kamery, které bez svolení natáčejí zákazníky i zaměstnance restaurace. V restauraci, kde nabízejí rychlé občerstvení, především hamburgery, má být údajně rozmístěno celkem pět kamer a jedna přímo u toalet, nikde ovšem není výrazně uvedeno upozornění, že je prostor monitorován kamerovým systémem.

„Ano, je to pravda, dostali jsme podmět na mostecký McDonald, prověřování začne příští týden,“ sdělila Nina Táborská z Úřadu pro ochranu osobních údajů. „Více vám k tomu zatím říci nemohu,“ dodala Táborská.

Zákazníkům natáčení nevadí

„Kamery mi nevadí, jsem na ně zvyklý z práce,“ sdělil včera zákazník mostecké provozovny Martin Andert. „Mně také kamery nevadí,“ doplnil mostečan Zdeněk Prošek.

Jde o bezpečnost

„Kamery jsou instalované od února v souladu se zákonem. Cítím za povinnost se k celé kauze vyjádřit, ale učiním tak až v okamžiku kdy přijde inspekce z Úřadu pro ochranu osobních údajů. Mám s nimi domluvenou schůzku na 10. března, kdy se podívají na systém a zhodnotí ho. Tohle pak bude okamžik, kdy já lidem prostřednictvím Mosteckého deníku dám informace,“ uvedl včera do telefonu provozovatel mostecké restaurace McDonald Vladislav Jandouš, podle kterého jsou kamery v provozovně umístěny kvůli ochraně zaměstnanců a zákazníků.

Lidé kamery žádají

„Společnost, která kamery dělala pro mosteckou provozovnu ošetřila veškeré naše restaurace bez problémů a bez chyb, takže jsme kauzou překvapeni. Ale my nejsme provozovatelé. Kamerami se ochraňují zaměstnanci i zákazníci,“ sdělila Drahomíra Jiráková, ředitelka komunikace McDonald's.

„Já pro McDonald vyřizuji všechny podměty a v devadesáti procentech zákazníci volají po tom, aby v zařízeních kamery byly, protože to jsou místa, kde se otočí skoro tisícovka lidí denně a lidé jsou různí,“ dodala Jiráková, podle které patří Vladislav Jandouš ke slušným a zodpovědným provozovatelům.