Nejvíc se počasí projevilo na obsazenosti kempů. „Pokud jde o návštěvníky ve stanech, měli jsme nejhorší sezonu za posledních 10 let,“ řekla provozovatelka kempu u nechranické přehrady na Chomutovsku Lenka Jirkovská. Návštěvnost podle ní nezachránily ani teplé dny na konci srpna. Chatky měl kemp prý obsazené jen díky tomu, že je nabídl s velkými slevami.

Jako špatnou zhodnotil letošní letní sezonu i František Homolka, který provozuje kemp v Jetřichovicích v Českém Švýcarsku.

„Jakmile se počasí pokazí, lidé volají a ruší rezervace. Vymlouvají se na nemoc nebo že nedostali volno v práci,“ řekl Homolka.

Spíše za průměrnou považuje letní sezonu starosta Hřenska Josef Černý. Obec nabízí turistům jízdy na lodičkách v soutěskách řeky Kamenice. Také ve Hřensku počty příchozích turistů velkou měrou ovlivňuje počasí, podle Černého nesmí pršet, ale ani být příliš teplo, jinak lidé jdou raději na koupaliště.

Právě provozovatelé koupališť ještě v polovině srpna označovali letošní léto za nejhorší za dlouhé roky. Nakonec jim ale celkovou návštěvnost vylepšily teplé dny na konci srpna.

„V průběhu pěti srpnových tropických dnů dorazilo 10 000 lidí. Celková návštěvnost za tuto sezonu se tak díky několika dnům vyhoupla k celkovým 29 300 návštěvníků,“ řekl vedoucí litoměřického koupaliště Ladislav Beneš. Nejhorší sezonou tak podle něj zůstává rok 2008, kdy se na Písečný ostrov přišlo vykoupat jen 27 800 lidí. Naopak v roce 2003 dorazilo na koupaliště 75 000 lidí.

Letní sezona na litoměřickém koupališti skončila s prvním prázdninovým víkendem.

„Teploty v noci rychle klesají a s nimi i teploty vody v bazénech. Navíc zkušenosti z minulých let ukazují, že se začátkem školního roku mizí zájem o koupání,“ dodal Beneš.

Počasí ale podle vyšší návštěvnosti přálo návštěvám památek. V Ústeckém kraji navštívilo letos do konce srpna 11 památek ve správě Národního památkového ústavu o 16 000 lidí víc než vloni. Napomohly tomu podle mluvčího ústecké pobočky Národního památkového ústavu (NPÚ) Petra Soukala nové prohlídkové trasy, informační tabule u silnic i počasí.

Celkem letos jedenáct památek ve správě NPÚ v Ústeckém kraji navštívilo 136 532 lidí.

Nejvíc lidí přijelo od začátku roku na zámek Ploskovice (23 205), hrad Házmburk (18 852) a skanzen v Zubrnicích (14 597).