„Máme připraveno několik variant na převoz,“ řekla Deníku Alexandra Sixtová, tajemnice litvínovského městského úřadu. „Ostraha volebních místností je samozřejmostí,“ dodala.

Vedení Litvínova se obává hlavně soboty, protože velký protest radikálů a jejich příznivců začne před radnicí. V ní je volební centrála pro celé Litvínovsko. Nikdo neví, kolik extrémistů přijede a jak se situace bude vyvíjet.

„Vše budeme řešit operativně na místě,“ uvedl místostarosta Martin Klika.

„Na bezpečnostní radě města jsme se dohodli s Policií ČR na koordinaci a na zajištění všech bezpečnostních opatření,“ sdělil starosta Milan Šťovíček. „Pro nás je prvořadý pořádek, ochrana lidí a jejich majetku. Zároveň je naší povinností ze zákona nenechat narušit volby,“ dodal starosta. Radnice čeká, až nacionalisté svou akci ohlásí.

Zneklidňující je také fakt, že řada lidí vůbec nedostala volební lístky a nbudou mít jako ostatní voliči dostatek času si seznamy kandidátů prostudovat.
V obytném bloku I v janovské ulici Luční někdo volební lístky zřejmě ukradl, když v devíti vchodech vypáčil počátkem týdne poštovní schránky. „Už nyní považuji volby za zmanipulované. Krádež volebních lístků odradila mnoho občanů, kteří k volbám vůbec nepůjdou,“ řekla včera Deníku 54letá obyvatelka Janova, která si nepřála být jmenována, ale její jméno redakce zná. „Začínám mít strach,“ sdělila důvod anonymity. Krádež lístků oznámila radnici. Trestní oznámení na neznámého pachatele nepodala, protože podle jejích slov, narazila na služebně na neochotného policistu. Zda policista pochybil, prověří oddělení vnitřní kontroly Policie ČR.

„Situace ohledně poškozených schránek je nekonkrétní, z uvedeného nevyplývá, kdy došlo k poškození schránek, kolik jich bylo poškozeno a co se ze schránek ztratilo. Na oddělení Policie ČR v Hamru nebylo podáno žádné oznámení o poškození schránek a odcizení volebních lístků. Přesto se tím budeme zabývat z důvodu, zda nedošlo k poškození majetku či jinému protiprávnímu jednání v souvislosti s volbami,“ sdělila Deníku policejní mluvčí Ludmila Světláková.

To, že část obyvatel Janova nenašla ve schránkách roznesené volební lístky, potvrdila Deníku Lenka Weinholdová z kanceláře tajemnice městského úřadu. Zda se jednalo o běžné vykrádání schránek či o úmyslnou sabotáž voleb, radnice netuší. „Volali nám z pošty, že k něčemu takovému mohlo dojít,“ řekla Weinholdová. Radnice reagovala tím, že nechala na vchody vyvěsit oznámení, že poškození dostanou náhradní lístky ve volebních místnostech ve dnech voleb. Úřední oznámení se objevilo i na domech a ubytovnách, v nichž údajně spekulanti lístky vykupovali. Radnice chtěla nouzovým informováním na domech předejít zmatkům a nezájmu lidí o volby. „Chceme, aby věděli, že nejsou kráceni na svých právech,“ dodala úřednice.

„Mostecká policie připravila na sobotní setkání příznivců Národního odporu a Dělnické strany v Litvínově mimořádné bezpečnostní opatření v lokalitě Litvínov a Janov ve spolupráci s orgány místní samosprávy,“ sdělila Světláková. Kvůli velkému riziku míří do Litvínova pořádková policie, pořádková jednotka Severočeské policie, psovodi, kriminalisté a další složky policie. Kromě toho budou v záloze i policisté zásahové jednotky, těžkooděnci. Na bezpečnost a plynulost silničního provozu dohlédnou dopravní policisté. V ulicích budou i strážníci litvínovské městské policie. Policie začala monitorovat dění na Litvínovsku kvůli radikálům už od včerejška.

Co nejklidnější průběh voleb chce zajistit i mostecká radnice. „Jsme připraveni standardně, jako při jiných volbách,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková. Město spoléhá i na své strážníky.

„Městská policie bude při bezpečnostním opatření efektivně spolupracovat s Policií ČR,“ sdělil mluvčí mosteckých strážníků Luboš Trojna. Strážníci budou na hlasovacích místech a v jejich okolí. „Budou podle aktuálních pokynů spolupracovat s okrskovými komisemi, aby zajistili nerušené sčítání hlasů. Volební místnosti budou střeženy během celých voleb,“ sdělil mluvčí.