„Petici za její odvolání podepsaly desítky lidí,“ sdělil Deníku Tomáš Seidl z rodičovského občanského sdružení Průjezdná. Seidl bude mít v sále proslov, kde sdělí podrobnosti.

Boudová již dříve pro Deník uvedla, že nepochybila. Radní se jí nedávno zastali. Nesouhlasí s názorem, že situace je katastrofální.

Sdružení ale trvá na svém: nelíbí se mu, že přeplněné školky odmítají dvouleté i tříleté děti, což rodiče považují za diskriminaci. „Situace je do 1. září příštího roku řešitelná,“ tvrdí Seidl.

Sdružení na svých petičních webech zveřejnilo odkazy na města, která řešila podobný problém například vybudováním školky z unimobuněk. Sdružení nabízí radnici i seznam osvědčených dodavatelů i pronajímatelů atypických staveb.

„Podotýkám, že nikdo z petičního výboru nepracuje ve stavebnictví, ani v obchodování s buňkami,“ uvedl Seidl.

Jak se bude kauza vyvíjet, není jasné. Radní tvrdí, že jsou ochotni dále jednat, ale nelíbí se jim útočnost zástupce sdružení. Seidl nařčení odmítá s odvoláním, že sdružení hájí oprávněné zájmy dětí a rodičů.

Celý případ přebírá po bývalém náměstkovi primátora Jiřím Kurcinovi jeho nástupce Luboš Pitín, kterému dnes zastupitelé přidělí odpovědnost za resort školství, kulturu, sociální věci, zdravotnictví a informatiku.

„Já se v tuto chvíli s celou touto problematikou podrobně seznamuji. Chci znát jasná fakta a přesná čísla o kapacitě školek, kolik dětí chodí do přípravných tříd ve školách a kolik dětí chodí do školek jen dva tři dny za týden,“ řekl Pitín. Uvažuje o nových pravidlech pro přijímání do školek, aby celý systém lépe fungoval již od zápisů v březnu 2011.

„Je ale důležité říci jednu věc: město je povinno zabezpečit předškolní docházku do mateřských škol dětem v posledním roce před školní docházkou. To samozřejmě není dostačující, ale je to povinnost, kterou město musí splnit. Vše ostatní je nad rámec této povinnosti,“ uvedl Pitín.

Město chce podle něj umožnit maximu dětí docházet do školek, ale za nejnižší věkovou hranici považuje tři roky. Výjimky lze podle něj dělat, pokud dítěti zbývá jen pár měsíců do tří let.