Most své pohledávky ve výši 101,5 milionu korun prodá za 1,3 milionu korun městské firmě Mostecká bytová. Obchod s dluhy schválili zastupitelé. Podle dohody předá firmě své neplatiče postupně i řada městských organizací. Například mateřské školy se zbaví dluhů rodičů, kteří po upomínkách nezaplatili za děti obědy nebo školné. I takové drobotiny budou součástí centralizovaného vymáhacího systému napojeného na čtyři exekutory.

Novinka se týká i rekonstruovaného romského sídliště Chánov, kde jsou dluhy největší a nikdo je dosud nedokázal vyřešit.

Mostecká bytová jde do rizikového byznysu, ale je motivována možným ziskem. Vše, co od dlužníků podle zákona vybere, bude po odečtu nákladů jejím majetkem. Firma již zřídila zvláštní bankovní účty pro vybrané dluhy. Zahájení první akce je už jen otázkou dnů. „Advokátní kancelář je připravena,“ sdělil včera Deníku Jaroslav Kudrlička.

Neplatiči dostanou nejprve dopis o tom, že už dluží někomu jinému. Pokud nezaplatí, nastoupí exekutor.

„Řekli jsme si, že je lepší soustředit pohledávky do jedné organizace vlastněné a řízené městem, která umí dluhy vymáhat, než tříštit síly,“ vysvětlil centralizaci primátor Vlastimil Vozka.

Mostecká bytová, které kdysi patřily tisíce bytů, má zkušenosti s dluhy bývalých nájemníků. Vymohla na nich desítky milionů korun.

Dopravní podnik Mostu a Litvínova Deníku potvrdil, že na ni převede dluhy černých pasažérů. „Od této společnosti očekáváme vyšší úspěšnost při vymáhání,“ sdělil ředitel podniku Marcel Dlask. Cestující bez platné jízdenky dluží podniku na jízdném a udělených přirážkách k jízdnému desítky milionů korun.