Herečka Karolína Herzinová se po rodičovské dovolené vrací ve 34 letech naplno na mostecké jeviště. A hned v mimořádně náročné hlavní roli. Na jejím výkonu stojí slavný muzikál Funny Girl, který patří k nejobtížnějším. Herzinová zahraje skutečnou postavu – divadelní hvězdu Fanny Briceovou, která na počátku 20. století bavila New York, ale v soukromém životě ji deptal manžel, známý kriminálník a gambler. Premiéra strhujícího příběhu o velké lásce a sebeobětování je v Městském divadle v Mostě v pátek 20. prosince.

„Mám trému,“ svěřila se Deníku Herzinová. „Role Fanny je opravdu obtížná a to bych třikrát podtrhla,“ dodala. Aby vše zvládla, brala i soukromé hodiny zpěvu u pedagožky a sbormistryně Libuše Kulíškové. Vedení divadla se netají tím, že nápad uvést v Mostě Funny Girl zrál stejně jako hereččino nadání.

„Tento titul jsme měli schovaný pro Karolínku. Myslím, že jsme udělali dobře,“ sdělil umělecký šéf divadla Jiří Rumpík. „K jejímu talentu přibyla řada životních zkušeností,“ poznamenal jednatel divadla Václav Hofmann.

Herečka má dvě děti. Tolik jich měla i Fanny toužící po slávě i hlubokém vztahu. Mateřství pomáhalo oběma, více toho zvládly. Podle Herzinové matky fungují jinak než svobodné ženy. Umí si díky dětem třeba lépe organizovat každodenní záležitosti. „Role asi přišla ve správnou dobu,“ řekla mostecká herečka.

Zkušený režisér muzikálů Roman Meluzín jí věří. „Není pochyb, že v pátek svou roli zahraje s velkým úsilím a velkým talentem. My ostatní jsme jen její servis a snažíme se jí nepřekážet, aby se mohla na roli soustředit,“ řekl. Podle něj Herzinová roli Fanny dokáže naplnit – na scéně se stane ženou klaunem, což je v životě i v dramatické literatuře ojedinělé.

12 písní, tanec a charakter

Herečka si během představení neodpočine. Musí například zazpívat 12 písniček, tancovat a hlavně vystihnout ženu neobyčejného talentu a vnitřního zaujetí, která výrazně ovlivnila americký showbyznys mezi dvěma světovými válkami. Hofmann hovoří o velkém úkolu pro mostecké divadlo, protože dokonale propracovaný muzikál se silným opravdovým příběhem a světoznámými melodiemi není běžný titul. „Obdivuji odvahu mosteckého divadla, že do toho šlo,“ řekl režisér.

Muzikál měl v USA premiéru v roce 1964. Hlavní roli tehdy ztvárnil 22letý objev, herečka a zpěvačka Barbra Streisandová. Za hlavní roli ve stejnojmenném filmu z roku 1968 dostala Oscara. Herzinová film kdysi viděla, ale v době zkoušek se na něj odmítla dívat. Odpoutala se od jeho kultu a spoléhá na své schopnosti. „Chci čerpat hlavně ze sebe. Kdybych někoho jen napodobovala, nebylo by to dobré,“ sdělila.

Vycházela z toho, co ji na skutečné Fanny zaujalo – že byla zvláštní osobnost, dokázala jít proti proudu a bořit konvence svým talentem a vizí, zatímco život se jí drolil pod nohama. Proto podle dramaturga Michala Pětíka není Funny Girl obyčejný muzikál o radosti ze zpěvu a tance. „Nebojí se ukázat, že toužebná sláva a pozlátko broadwayských jevišť má i stinnou stránku, která je často vykoupena utrpením v soukromém životě. Ukazuje, že být slavný a zbožňovaný, neznamená být zároveň šťastný,“ vysvětlil.