Předpověď meteorologům vyšla, mnohde dosáhl mráz k dvacítce. Z počasí se tak mohou radovat milovníci zimních sportů, naopak silničářům a policii na Mostecku s příchodem tuhých mrazů přibylo práce. Naštěstí kvůli arktickému počasí podle vyjádření záchranné služby i policie zatím nedošlo k žádnému úmrtí. Do včerejška v souvislosti s nízkými teplotami zatím nejsou na Mostecku hlášeny ani žádné komplikace.

Sůl se špatně rozpouští

Silničáři mají na Mostecka v terénu veškerou techniku. „Pokud stále sněží, solíme čtyřiadvacet hodin neustále. Jelikož bylo mínus 12 stupnů pod nulou, sůl nepůsobila tak dobře,“ sdělil včera Josef Palán z litvínovského střediska Správy a údržby silnic.

Od pátku do neděle vyjížděli mostečtí policisté k nehodám desetkrát. Jen za včerejší dopoledne dokonce třikrát. Policisté tak opět upozorňují a připomínají: zima přináší značná rizika v silničním provozu - náledí, vlhkou vozovku, tmu, špatnáou viditelnost, oslnění protijedoucími vozidly. Policisté lidem při pohybu na silnicích doporučují použití vhodného oblečení – tím je pestrobarevný oděv, nejlépe s reflexními doplňky. „Použitím vhodného oděvu snížíte riziko, že řidič chodce za špatné viditelnosti přehlédne,“ vysvětlila Alena Bartošová, tisková mluvčí policie ČR.

Nikdo v okrese neumrzl

Záchranná služba kvůli tuhým mrazům zasahovat nemusela. „Měl jsem o víkendu službu, k omrzlinám jsme vyjíždět nemuseli,“ sdělil vedoucí lékař záchranné služby.

Strážníci z Litvínova o víkendu zkontrolovali místa, kde se sdružují bezdomovci a rozvezli jim teplý čaj, azylovou místnost v ubytovně pro neplatiče využilo šest lidí.

Tuhé mrazy naštěstí dosudneohrozily ani teplo domova. „Zatím nebylo nahlášeno žádné prasklé potrubí,“ potvrdila tisková mluvčí Miloslava Kučerová z United Energy. Žadné nečekané události nezaznamenal ani Dopravní podnik Měst Mostu a Litvínova.

Sníh a mráz tak Mostečany spíše potěšil. Na Klínech totiž díky výraznému ochlazení mohli začít s výrobou technického sněhu a o víkendu se rozjel první vlek. Stále také zasněžují sjezdovku na Meziboří. Podle Tomáše Herinka z Baníku Meziboří by se vleky mohly rozjet již tento pátek.