Okres Most je bezpečnější než před deseti lety. Vyplývá to ze statistik, které ve čtvrtek 15. února zveřejnila policie. Zločinnost dlouhodobě klesá, přesto počet trestných činů zůstává vysoký. Loni vzrostl počet případů nebezpečného vyhrožování a dětské kriminality. Policie vidí příčinu v bujení chudinských čtvrtí a v přílivu obyvatel závislých na dávkách.

„Bezpečnostní situaci můžeme označit za stabilizovanou, trvá ale eskalace sociálního napětí,“ prohlásil šéf okresního policejního ředitelství Jiří Volprecht. Za velký problém označil sociálně vyloučené lokality, kde se obchoduje s chudobou a levnými byty, do kterých se stěhují ekonomicky slabé rodiny na podpoře.

Situace je stále vážná například v Janově, kde je velká část sídlištní infrastruktury v troskách a kde pokračuje rabování. „Máme potíže s migrací osob a s vybydlenými byty či domy, kde ještě zůstávají nájemníci,“ sdělil vrchní komisař Jaroslav Hotový. V Janově mají policisté zhoršené podmínky pro objasňování krádeží či vloupání. Nemohou se třeba opřít o záznamy z kamer a v anonymním prostředí, kde se ze dne na den mění obyvatelé, těžko shromažďují informace.

Tr. činy na Mostecku Rok 2008: 5083
Rok 2016: 2746
Rok 2017: 2807

Janov vyniká i v počtu případů nebezpečného vyhrožování. Policie jich loni vyšetřovala v okrese celkem 47, což je o šestnáct případů více než předloni. Drtivá většina agresorů, kteří druhým vyhrožovali smrtí či těžkou újmou na zdraví, byla právě z litvínovského ghetta.

Policie také upozornila, že meziročně stoupl počet trestných činů spáchaných dětmi do 14 let, a to z 26 na 44 deliktů. Často se jedná o organizované skupiny, které policie označila za dětské gangy. Na ulicích okrádají jiné děti či seniory.

Děti ve školním věku nemůže policie stíhat, proto si každý případ přebírají speciální soudy pro mládež. Dětmi se částečně zabývá i nově vzniklé oddělení kybernetické kriminality, které se zaměřuje například na dětskou pornografii, kyberšikanu na sociálních sítích a u dospělých na podvody při nakupování na internetu či na hackerské útoky.

Za pozitivní považuje vedení policie fakt, že se loni nestala na Mostecku žádná vražda, že se v okrese nevyskytuje problém s nelegálními imigranty a s kriminalitou související s terorismem. Klesl například počet případů ublížení na zdraví.

Negativem zůstává velký počet krádeží a vloupání, které trápí nejvíce lidí, protože majetková kriminalita je nejrozšířenější. Loni šlo o 1 433 případů z celkových 2 807 trestných činů.

„Majetkovou kriminalitu mohou lidé mnohdy sami ovlivnit, když si budou dávat větší pozor na své věci,“ upozornila preventistka Ludmila Světláková. Jako příklad zbytečného riskování uvedla ukládání cenných věcí na sedadlech zaparkovaných aut, mobily odložené bez dozoru v barech či tašky s doklady a peněženkami na vozících v obchodech.