Detoxikační oddělení, které funguje pod psychiatrií, bylo zrušeno v důsledku nedostatku lékařského personálu a ostatních prostředků potřebných k funkci tohoto oddělení. „Po dobu letních měsíců byla uzavřena lůžková část psychiatrického oddělení, ta ovšem od 1. září opět znovu funguje, ovšem bez detoxikačního oddělení“ sdělil Deníku ředitel mostecké nemocnice Vladimír Müller. „Klienti K–centra jsou tedy odkázáni na detoxikační oddělení nemocnic v Ústí nad Labem, Liberci nebo v Litoměřicích. Doporučujeme proto našim klientům při výběru léčebny, aby si vybrali zařízení s vlastním detoxem,“ řekl zaměstnanec mosteckého K–centra Karel Fiala.
V nemocnici v Ústí nad Labem jsou na detoxikačním oddělení celkem 3 krizová lůžka, které ovšem pro celý Ústecký kraj ani zdaleka nestačí. Podle ředitele mosteckého K–centra Lubomíra Šlapky může chybějící detoxikační oddělení v místě bydliště pacienta vést k ztrátě jeho motivace.
„Tato skutečnost je malou sociální tragédií pro občany. Můžeme ztratit kontrolu a hlavně přímý kontakt s klientem, kterému se snažíme pomoci. Obzvláště v začátcích, kdy se rozhoduje o své léčbě, je nutná neustálá motivace okolí. Ztrátou možnosti detoxikačního pobytu zaniká následná péče o klienta. V době, kdy se rozhodl, že podstoupí léčbu, je potřeba velká podpora jeho okolí, ať už našich zaměstnanců, přátel či rodinných příslušníků,“ dodal Šlapka.
Kromě detoxikačního oddělení chybí na Mostecku také záchytné stanice. „Pokud je nám oznámen nějaký případ, ke kterému je nutná přítomnost lékaře, vyjíždí společně s námi poté i lékařská pomoc. Hlavním problémem, se kterým se na Mostecku setkáváme, je nepřítomnost záchytek, kam bychom mohli odvážet občany pod vlivem alkoholu,“ řekl tiskový mluvčí Městské policie Litvínov Zdeněk Urban.