Finanční gramotnosti se děti budou učit pomoci takzvaných syslíků.

„Tento program se bude týkat dětí, které budou systémem hry šetřit imaginární peníze syslíky. Formou splňování úkolů nebo docházkou ve škole si našetří a poté bude na nich, kam syslíky investují. Děti budou mít čtyři možnosti, jak tyhle syslíky investovat, buď takzvané spoření pod polštář nebo peníze investují nebo půjčí peníze na úrok,“ vysvětlila manažerka prevence kriminality litvínovského městského úřadu Lucie Krupková. Děti školou povinné by se měly učit pracovat s penězi v nízkoprahovém centru Jaklík.

„Nyní do Jaklíku dochází deset až patnáct dětí denně, hlavně z Janova. Projekt je určen pro děti od šesti do patnácti let, ale zaměříme se spíše na starší děti,“ řekla Mosteckému deníku Veronika Knoblochová, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Dotace

Na projekt Kdo šetří, má za tři žádá město Litvínov o dotaci Ministerstvo vnitra ČR v rámci Programu prevence kriminality pro rok 2012. Celkem Litvínov žádá o dotaci na šest dílčích projektů, jejichž náklady činí 856 tisíc korun. Město Litvínov by chtělo získat dotaci ve výši 766 tisíc korun a zbytek zaplatit ze svého.

Peníze by poté byly použity právě na projekt Kdo šetří, má za tři, dále také na jednorázové akce a víkendové pobyty pro rodiny s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit, terénní pracovníky, celoroční výtvarnou soutěž pro děti z Litvínova, dále také na zřízení pohovorové místnosti na úřadě v Tržní ulici, nebo na projekt Krok za krokem se seniory.