Děti z projektu "Čtení pomáhá" načítají částku 100 tisíc korun na podporu dětského oddělení v mostecké nemocnici. Za tyto peníze nemocnice koupí speciální sprchové lehátko. To usnadní práci personálu a pomůže dětským pacientům, kteří mají problém s pohybem.

Na dětském oddělení v Mostě je ročně hospitalizováno na 50 pacientů s těžkými onemocněními. Mnoho z nich má problém s pohybem a jsou odkázáni na zdravotnický personál.

Projekt Čtení pomáhá Projekt Čtení pomáhá, podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak v ČR různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun.

„Jedna z našich pacientek, šestnáctiletá Míša, je trvale upoutána na lůžko. Ačkoli se narodila bez známek svalového postižení, postupně začala ztrácet ve svalech sílu. Začalo to u nohou, poté se přidaly i ruce a dýchací svaly. Dnes trpí opakovanými horečnatými stavy a občas musí být připojena na dýchací přístroj. Často proto u nás musí být hospitalizována. Míša váží 45 kilogramů, a pro náš personál je proto velmi fyzicky namáhavé její polohování, masáže nebo sprchování. I pro Míšu samotnou by bylo daleko komfortnější, kdybychom mohly rozšířit naše vybavení," vysvětluje lékař Jiří Kuneš.

Práci zdravotníkům může usnadnit speciální sprchové lehátko, které uleví ošetřujícímu personálu od velké fyzické námahy a současně zvýší komfort a zabezpečí hygienu pacientů. Lehátko je však velmi nákladné, a proto se do pomoci zapojily také děti z projektu Čtení pomáhá. Jejich cílem je načíst pro nemocnici 100 tisíc korun, za níž bude moct dětskému oddělení toto lehátko pořídit.

Pomáhat mohou všichni žáci a studenti základních a středních škol z celé České republiky, v rámci Českých škol bez hranic i ze zahraničí, kteří jsou zaregistrováni do Čtení pomáhá. „Stačí jen přečíst knihu z našeho seznamu četby, projít kontrolním testem a věnovat získaný padesátikorunový kredit právě na pořízení sprchového lehátka pro Nemocnici Most," popisuje autor a donátor projektu Martin Roman.

Do Čtení pomáhá se mohou hlásit stále noví a noví čtenáři, nyní jich je již přes 180 tisíc. Registrace probíhá na internetových stránkách www.ctenipomaha.cz. Zde jsou také uvedeny všechny potřebné informace.