Radnice v Mostě zruší kvůli vandalství a rámusu oplocené centrální dětské hřiště v ulici W. A. Mozarta na okraji sociálně vyloučené lokality Stovka. Důvod? Hluk a nepořádek, který produkují dětské party, jež se tu scházejí.

„Zaplaťpánbůh!“ reagoval s úlevou 54letý Jaroslav. „Už se sem nebudou stahovat. Neničí jen hřiště. Děti nám vytloukly i větrací okénka u garáží,“ dodal. Dřív byl podle něj venku klid.

Deník zastihl na porouchaném hřišti u vybíjené a klábosení přes 20 dětí, většinou romských, které tu volný čas tráví nejčastěji. Se zrušením plácku nesouhlasí. „Když nám ho zruší, budeme doma nebo mezi baráky. A dospělí na nás budou křičet, ať si jdeme hrát na hřiště. Jenže na jaké? Žádné tu nebude!“ upozornil 14letý Honza. „Bude nám to líto,“ dodal 10letý Erik. Parta ale uznala, že dospělí mluví o mládeži pravdu. Některé děti na hřišti vulgárně křičí, kouří, dělají nepořádek a poškozují vybavení, což provozní řád zakazuje. Odmítly však nařčení, že si jako Romové hřiště přivlastnily a nevhodným chováním odrazují „bílé“ sousedy od návštěvy. O tom se v Mostě hovoří už několik let. „Hřiště je pro všechny. Nemůžeme za to, že oni sem nechodí,“ namítla 14letá Leona. S kamarádkami navrhla, že uspořádají brigádu a hřiště budou pravidelně uklízet. „Nechceme, aby nám ho zrušili,“ dodala. Sehnala asi deset dobrovolníků. Kdy začnou a zda vůbec, ještě nevěděla.

Jedno z pěti městských centrálních hřišť je v provozu od roku 2010. Stálo 4,3 milionu korun. Má pár herních prvků pro malé děti, asfaltové hřiště s basketbalovými koši, dva rozbité pingpongové stoly a lavičky. Kvůli poškození bylo v roce 2015 z bezpečnostních důvodů dlouho zavřené a hrozil jeho zánik. K zachování pomohla anketa, v níž ze 180 respondentů 117 hlasovalo pro hřiště. Magistrát tehdy přihlédl i k petici za zachování.

Obrat přišel po dvou letech, kdy podle radnice problémů přibylo. „Obyvatelé si stěžují na hluk z hřiště a ničení majetku,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková s tím, že hrací prvky se využijí jinde. O dalším využití plochy ještě radní nerozhodli. Některé děti Deníku řekly, že pokud se vyklizený areál pouze natrvalo zamkne, budou do něj stejně přelézat, protože si na něj zvykly. Prý je neodradí ani ostnaté dráty.

Kvůli zrušení hřiště radní sníží sumu, za kterou městská společnost Sportovní hala Most provádí správu sportovišť. Příští rok dostane firma 1,4 milionu korun za údržbu skateparku a hřišť v Souši, Vtelně a v ulicích Z. Fibicha a Lidická.