S nápadem na založení školky přišla Alena Dalecká, která na Klínech provozuje sportovní agenturu. „Zdejší areál k založení lesní školky přímo vybízí,“ řekla Dalecká s tím, že zkušenosti s programy pro děti tam mají bohaté. „V zimě organizujeme lyžařskou školu, v létě tábory. Prostředí areálu je uzpůsobené k tomu, aby tu děti měly spoustu příležitostí k rozvoji,“ připomněla zakladatelka.

Záměr založit lesní školku Dalecká zveřejnila na sociálních sítích a kladný ohlas maminek na sebe nenechal dlouho čekat. Přes 120 lidí také zareagovalo na zveřejněný dotazník. „Je to super nápad a hlavně v parádní lokalitě,“ vzkázala Lucie Nejdlová. Stejný názor zastává Lucie Grögerová z příhraničního Brandova. „I když to máme na Klíny trošku dál, tak bych tam své dítě ráda přihlásila,“ doplnila.

Na to si však bude muset ještě nějaký čas počkat. Celý projekt je totiž na začátku. „Musíme splnit řadu nařízení a norem a absolvovat množství legislativních kroků. Pokud vše vyjde, tak bychom mohli školku otevřít už příští rok v září,“ informovala Dalecká. Zahájení provozu by předcházel květnový zápis.

Domek už na podzim

Lesní školka bude mít svůj vlastní objekt, kterým bude speciální, pro tyto účely postavený domeček. Ten by podle Dalecké mohl stát už letos na podzim. Pro začátek se počítá s tím, že v prvním školním roce bude mateřinku navštěvovat šest až sedm dětí, v dalším už by jich mohlo být třeba i dvacet.

Pedagogický personál by podle zakladatelky neměly tvořit pouze ženy, ale i muži. „Podmínkou pro zájemce o tuto pozici bude pedagogické vzdělání,“ upozornila Dalecká.

Lesní školka v Klínech bude jedinou svého druhu v severozápadní části Krušných hor. V Ústeckém kraji jich Asociace lesních školek ČR eviduje celkem pět. Nejbližší je Samorost v Proboštově na Teplicku, další se nachází v Hlinné na Litoměřicku. Na Děčínsku fungují dvě - Jurta v Děčíně a Vážka v Srbské Kamenici. Lesní školku mají také v Ústí nad Labem.

Lesní školky jsou alternativou ke klasickému předškolnímu vzdělávání. Kladou důraz na pobyt dětí v přírodě, přičemž vzdělávání je v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem ministerstva školství.