Pod sutinami spadlého domu záchranáři hledali lidi. Došlo tam totiž k simulovanému zemětřesení. Trénovalo tam několik desítek psovodů se psy vycvičenými například k vyhledávání zavalených.

Cvičení trvalo několik dní. Jenom tako mohlo působit opravdově. Podle velitele zásahu Jana Havrdy to totiž v realitě může trvat rovněž několik dn,í než všechny lidi vyprostí.

Kam se lidé nedostali, pomáhali psi.

„Ti jsou vycvičeni na hledání živých i mrtvých lidí,“ řekl Jan Havrda, který zasahoval i při zemětřesení v Turecku. Podle něj je na zemětřesení nejhorší bezmoc obyvatel, kteří pohromu přežili.

„Pod sutinami jsem byl šest hodin, než mě záchranáři našli, nejhorší byla tma a zima,"svěřil se Honza Danda, který při cvičení hrál obyvatele spadlého domu.

Cvičení, které se v dolu konalo,bylo zaměřeno na nasazování psovodů se psy předurčenými k vyhledávacím a záchranným pracím nasazení USAR odřadu České republiky, což je vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí.

„Při tomto rozsáhlém cvičení byla prověřena taktika zásahu,“ řekla Ivana Svitáková, mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.